Росія знову погрожує зірвати «зернову угоду»

Росія знову погрожує зірвати «зернову угоду»


Рф вкотре погрожує відмовитися від «зернової угоди», якщо Захід не усуне «перешкоди для російського експорту». Також росія, ймовірно, планує ще більше скоротити кількість інспекцій суден у Босфорі.

Що каже МЗС рф?

Москва може відмовитися від Стамбульських угод, якщо перешкоди для російського експорту залишаться. Про це заявив міністр закордонних справ рф Сєргєй Лавров під час візиту до Туреччини 7 квітня. 

Після зустрічі з главою МЗС Туреччини Мевлютом Чавушоглу, Лавров розповів, що сторони обговорювали «хід виконання, а точніше, невиконання Чорноморської ініціативи генеральним секретарем ООН Гутеррішем».

Очільник МЗС країни-терориста заявив, що українська частина виконання домовленостей «виродилася у комерційне вивезення українського зерна за наявності особливих умов, при знятті вимог, що пред’являються такого роду товарам, до країн Заходу».  

Лавров стверджує, що найбідніші країни отримують «менше 3%» відвантаженого Україною зерна. Також він поскаржився на «препони» на шляху російського експорту. 

«Препони на шляху фінансування, логістичного оформлення, транспортування, страхування, експорту російської продукції зберігаються і навіть посилюються», — наголосив дипломат.   

Найголовнішою заявою Лаврова став ультиматум про те, що росія «працюватиме поза межами зернової угоди, якщо Захід не виявить конструктив, Туреччина і Катар до цього готові». 

«Якщо у них [країн Заходу] не буде бажання по-чесному підійти до того, що так наполегливо просував пан [генсек ООН Антоніу] Гутерріш, нехай продовжують відвантажувати відповідну продукцію з України по землі — сухопутним шляхом, залізницею, річками, вони вже створили відповідну логістику, яка працює. А ми працюватимемо, якщо доведеться, вже й поза рамками цієї ініціативи, у нас є можливості робити це з Туреччиною, з Катаром. Президенти обговорювали відповідні плани», — резюмував Лавров. 

Трохи фактів 

Росія, як завжди, бреше у своїх заявах про «невиконання» Україною та ООН зобов’язаностей по Стамбульським угодам. Очільник російського МЗС заявив, що Україна поставляє до бідних країн лише 3% експорту з морських портів, що не є правдою.

За даними Stark Shipping, з початку роботи «зернового коридору» 1 серпня 2022 року, Україна відправила на експорт 26,8 млн тонн агропродукції. Безпосередньо до країн Африки Україна відправила 3,19 млн тонн продукції — це 12% від всіх відправлень. 

Також Україна відправляє зерно до Азії, де також є країни, які страждають через продовольчу кризу. Так, з 1 серпня Україна експортувала 822,5 тис. тонн продукції до Бангладеш, 138,3 тис. тонн — до Ємену, 128 тис. тонн — до Іраку. Зерно поставляли й до Шрі-Ланки, Лівану, Пакистану, Оману тощо. 

Варто зазначити, що обсяг експорту з портів Великої Одеси до країн Африки міг би бути набагато більшим, якби росіяни не саботували інспекції суден з зерном у Босфорі. Росія сама заважає поставкам зерна до бідних країн, аби тримати світ у напрузі та очікуванні можливої продовольчої кризи, а також знайти чергове виправдання для погрожування виходом з угод.

Економічна ситуація в Україні, яка переживає повномасштабну війну, не дозволяє безкоштовно відправляти сотні тисяч тонн зерна лише до бідних країн. Тому, зокрема, Україна започаткувала гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, яка передбачає залучення фінансів від багатих країн, які можуть оплатити доставку зерна до бідних. 

Бреше росія і про «препони» у експорті російського продовольства. Захід не впроваджував прямих санкцій проти експорту російського продовольства. Ба більше, під час створення санкційних пакетів ЄС регулярно робили виключення для експорту з рф харчових продуктів та інших товарів, які підпадають під категорію гуманітарних. На експорт російського зерна впливає, хіба що, блокування у рамках санкцій платіжних, логістичних і страхових систем країни-терориста.

Росія посилює саботаж інспекцій суден у Босфорі

Днями з’явилася інформація, що трейдери зупиняють закупівлі — у зв’язку з тим, що росіяни нібито відмовляються інспектувати судна у Босфорі на вхід. Представники рф планують інспектувати судна лише на вихід. Про це USM дізнався від учасників ринку. 

Як би не хотілося позбутися будь-яких домовленостей з країною-агресором, участь росії у Стамбульских угодах має сенс. Якщо рф вийде з «зернової угоди», це може вплинути на бажання аграріїв та судновласників відправляти судна «зерновим коридором», оскільки росію більше не обмежуватимуть домовленості на папері. 

Навіть якщо росія не атакуватиме судна з зерном, відсутність будь-якого договору про безпеку з рф може вплинути на страхування суден, ціни на зерно, а також експортний потік з українських портів. 

Ольга Горбенко.