Росія відправляє судна до Молдови на тлі референдуму щодо вступу до ЄС

Росія відправляє судна до Молдови на тлі референдуму щодо вступу до ЄС


Останні кілька місяців росіяни відправляють судна до портів Молдови, що може бути підготовкою до зриву референдуму.

Про це повідомив очільник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко.

Він зазначив, що у Молдові через порт Джурджулешти може повторитись «кримська» спецоперація лютого 2014 року. Тоді перша група російського спецназу прибула до морського рибного порту в Камишевій бухті (Севастополь) за день до початку окупації. Росіяни використали для цього звичайне старе вантажне судно «волго-балт».

Експерти вважають, що РФ не може провести серйозну операцію, аби завадити референдуму в Молдові щодо вступу до ЄС, адже країни не мають спільного кордону. Але росіяни вигадали здійснювати прямі рейси з Новоросійська й Туапсе до молдовського порту Джурджулешти. 

У липні-вересні Моніторингова група Інституту Чорноморських стратегічних досліджень зафіксувала щонайменше п’ять прямих рейсів суден з портів РФ до Джурджулештів. З них чотири судна належать турецьким судновласникам, одне — офшорній юрисдикції, кінцевим власником якої може бути будь-хто.

Ускладнює ситуацію й те, що, попри наявність прикордонного контролю на Дунаї (з боку Румунії та України), діє міжнародне морське право мирного часу. Є принципи свободи транзиту, і немає нормативних документів, які б доручали прикордонним службам оглядати такі судна в «особливий період».

Клименко нагадав, що 20 жовтня в Молдові запланований загальнонаціональний референдум щодо того, чи має країна внести зміни до Конституції щодо членства в ЄС, аби запобігти можливим спробам майбутніх урядів змінити курс із проєвропейського. 

Він наголосив, що на цей час необхідно терміново ввести «особливий період» для суден на Дунаї — в українській, і в румунській його частині. А прикордонники в обов’язковому порядку мають оглядати всі приміщення і вантажі суден, що йдуть з портів РФ до порту Джурджулешти.

Прямі рейси морських суден з портів Росії на Чорному морі до порту Джурджулешти, Молдова, в липні-вересні:

  • Fortuna (IMO 7729966) — суховантаж 1977 року побудови, прапор Коморських островів, дедвейт — 3147 тонн. Зареєстрований власник — Fortuna Maritime Corp, Туреччина;
  • Dremora 1 (IMO 9407029) — суховантаж під прапором Сент-Кіттс і Невіс, побудований 2008 року, дедвейт — 5453 тонн. Власник — Modulus Shipping Ltd, Туреччина;
  • Elisa (IMO 8602000) — суховантаж під прапором Вануату, збудований у 1986 році, дедвейт — 2307 тонн. Власник — CMC Shipping Ltd, Туреччина;
  • Isik 4 (IMO 8906303) — суховантаж 1990 року побудови, прапор Вануату, дедвейт — 4196 тонн. Власник — Isik Maritime Ltd, Туреччина;
  • Volgo-Balt 242 (IMO 8230560) — суховантаж під прапором Танзанії, рік побудови — 1982, дедвейт — 3472 тонн. Власник — Gerda Marine Ltd, Сейшельські острови.

Нагадаємо, раніше стали відомі деталі російської ракетної атаки по Одеському порту. На момент ракетного удару в порту Одеси знаходилось два латвійських судна.