Росія та Іран будують новий маршрут для перевезення зерна та зброї

Росія та Іран будують новий маршрут для перевезення зерна та зброї


Карта – Bloomberg

Рф та Іран інвестують понад $20 млрд, аби полегшити перевезення вантажів водними та залізничними шляхами.

Країни будують новий трансконтинентальний торговельний шлях, що простягається від східного краю Європи до Індійського океану — 3000-кілометровий (1860 миль) прохід, який знаходиться поза межами досяжності будь-якого іноземного втручання. 

Дві країни витрачають мільярди доларів на прискорення доставки вантажів річками та залізницями, з’єднаними Каспійським морем. Дані відстеження суден, зібрані Bloomberg, показують, що десятки російських та іранських суден, включно з деякими підсанкційними, вже курсують цим маршрутом.

Мета двох держав — захистити комерційні зв’язки від втручання Заходу та побудувати нові, з гігантськими та швидкозростаючими економіками Азії.

Торговий коридор, що наразі формується, дозволить росії та Ірану скоротити тисячі кілометрів від існуючих маршрутів. На його північному кінці знаходиться Азовське море, яке обмежується Кримським півостровом, південно-східним узбережжям України, включно з окупованим росією Маріупольським портом, і гирлом річки Дон.

Раніше цього місяця, перераховуючи «здобутки» своєї країни від війни в Україні, владімір путін сказав, що Азовське море «стало внутрішнім морем» для рф. Звідти річкові, морські та залізничні мережі простягаються до іранських вузлів на Каспійському морі та, зрештою, до Індійського океану. 

На економічному форумі у вересні путін підкреслив необхідність розвитку морської, залізничної та автомобільної інфраструктури вздовж маршруту, що «надасть російським компаніям нові можливості для виходу на ринки Ірану, Індії, Близького Сходу та Африки, а також сприятиме поставкам з цих країн у відповідь».

За попередніми оцінками, росія та Іран інвестують близько $25 млрд у внутрішній торговельний коридор, допомагаючи полегшити потік товарів, який хочуть зупинити західні країни.

Ці плани викликають занепокоєння у США та їхніх союзників, оскільки вони намагаються заблокувати передачу іранських безпілотників та інших військових засобів, які, як вони вважають, допомагають Кремлю у війні в Україні.

Окрім будь-якої торгівлі зброєю між країнами, існують вагомі економічні причини для нового транзитного маршруту.

Судна, що рухаються річками Дон і Волга, традиційно везуть енергоносії та сільськогосподарські товари (Іран є третім за величиною імпортером російського зерна), але асортимент планують розширити. Дві країни оголосили про низку нових ділових угод, які охоплюють товари, включаючи турбіни, полімери, медичні товари та автомобільні запчастини. Росія також постачає ядерне паливо та компоненти для іранського реактора в Бушері.

Росія має компенсувати раптовий розрив своїх комерційних зв’язків із ЄС, викликаний впровадженням західних санкцій після 24 лютого. До цього Європа була найбільшим торговим партнером країни-терориста.

Рф планує інвестувати $1 млрд у покращення судноплавства через Азов, річку Дон і канал, що сполучається з Волгою. Згідно з даними Bloomberg, сотні суден щодня проходять через протоку, що з’єднує Чорне та Каспійське моря, і навколо найвужчих місць регулярно утворюються затори.

Мілководність деяких ділянок Волго-Донського каналу обмежує розмір суден, що перевозять, наприклад, російське зерно, приблизно до 3000 тонн. Модернізація каналу може дозволити проходити через нього вдвічі більшим суднам.

Наразі росія завершує розробку правил, які нададуть суднам з Ірану право на прохід внутрішніми водними шляхами на річках Волга та Дон, повідомляє Іранське агентство морських новин.

Дані про рух суден, зібрані Bloomberg, уже показують, що принаймні дюжина іранських суден, з яких деякі експлуатуються підсанкційною Iran Shipping Lines Group, курсують водами між каспійським узбережжям країни та ключовими портами річки Волга.



Наш Telegram канал