Росія створює тіньовий флот зерновозів

Росія створює тіньовий флот зерновозів


Росія дедалі більше покладається на тіньовий флот для експорту зерна, використовуючи старі судна, що належать судновласникам у Туреччині чи Китаї.

Відсутність кораблів у рф та скорочення діяльності в країні-агресорі західних зернотрейдерів збільшують витрати на транспортування російської пшениці. Однак наявний у рф флот значно нижчий за потреби, повідомляє Reuters.

«Ситуація викликає сумніви щодо того, чи зможе росія підтримувати рекордні темпи експорту, і якщо її не вирішити, це може підвищити світові ціни на пшеницю», – повідомили джерела агентства.

Росія була невдоволена Зерновою угодою, зокрема й через те, що російські експортери продовольства зазнавали труднощів у роботі з західними компаніями — судновласниками, страховиками, банками. Компанії часто відмовлялися працювати з росією, яка називає такі дії «прихованими санкціями».

Щонайменше три великі судновласники відмовилися від будь-яких контактів із країною-агресором вже з лютого 2022 року. Російські термінали та порти, як зазначають страховики, часто не можуть пройти перевірку на відсутність зв’язку із підсанкційними особами. Порушенням санкцій заходу може виявитись навіть заправка судна пальним у росії.

Ще торік росія експортувала рекордний обсяг пшениці на суднах, зафрахтованих у міжнародних судновласників та трейдерів. Але вже з 1 липня цього року з рф перестали працювати великі трейдери Louis Dreyfus, Viterra та Cargill.

Через це росія почала фрахтувати судна у невеликих судновласників, не пов’язаних із цими трейдерами. Про збільшення російських заявок на такі судна на 40% (до 257) у липні повідомила платформа Shipfix.

Зрив зернової угоди, обстріли українських морських та дунайських портів та атака надводними дронами російського військового судна поблизу Новоросійська який є великим нафтовим та зерновим портом, спричинили різке подорожчання страхових премій на перевезення російського зерна. За словами джерел агентства,  ці додаткові премії обчислюються десятками тисяч доларів щодня. 

Також різко підвищили ціни на послуги судновласники, які ще погоджуються працювати з російськими чорноморськими портами. За словами одного з джерел Reuters, за перевезення російських вантажів просять на $10 000 на день більше, ніж за такі самі вантажі з портів Болгарії та Румунії. 

У грудні 2022 року в російському уряді оголосили про план побудови флоту з 61 нового зернового судна, посилаючись на «санкційний тиск і відмову багатьох міжнародних перевізників співпрацювати з росією». Однак про жодні замовлення досі невідомо.

Зараз у Росії є 31 зерновоз. Більшість із них старі та невеликі, тож у найближчому майбутньому країні доведеться фрахтувати іноземні судна у тих, хто погодиться з нею працювати.