Рф втратила 90% європейського експорту нафти
Рф втратила понад 90% свого ринку в північних країнах Європи, ще до набуття чинності ембарго ЄС на роснафту.
Загальні обсяги нафти, що постачаються з росії, впали до дев’ятитижневого мінімуму в 2,67 млн б/д. Протягом чотирьох тижнів до 18 листопада росія відправляла лише 95 тис. барелів на добу (б/д) до Роттердама. До прикладу, ще на початку лютого цей обсяг становив понад 1,2 млн б/д, повідомляє Bloomberg.
Натомість обсяги сирої нафти на суднах, що прямують до Китаю, Індії та Туреччини, а також на суднах, які ще не вказали кінцевий пункт призначення, зросли до рекордних 2,45 млн б/д.
Усі танкери, що перевозять сиру нафту до невстановлених пунктів призначення в Азії, зазначають про Порт-Саїд або Суецький канал, причому кінцеві пункти призначення залишаються невідомими, доки судна не зайдуть у Червоне море. Більшість із цих танкерів потрапляє в Індію та Китай.
Переорієнтація російського експорту сирої нафти на країни Азії змінює торговельні потоки та заохочує використання застарілих танкерів, які мали б відправитися на металобрухт. Зокрема через активне використання списаних суден ціни на металобрухт суттєво знизилися.
Експорт до країн Середземномор’я знизився до 631 000 б/д. Поставки до Туреччини залишаються на рівні 300 тис. б/д шостий тиждень. Це більш ніж у три рази перевищує обсяг, який зазвичай спостерігався до вторгнення рф в Україну. Очікується, що країна залишиться важливим напрямком для роснафти після того, як санкції ЄС набудуть чинності 5 грудня.
Сукупні потоки російської нафти впали на 227 000 б/д — на 8% за сім днів до 18 листопада порівняно з попереднім тижнем. Відвантаження з Чорного моря та Тихого океану скоротилися, тоді як експорт зріс з арктичного порту Мурманська. Потоки російської нафти з балтійських портів Приморськ і Усть-Луга залишилися без змін.
Надходження до військової скарбниці кремля від експортного мита на нафту впали на 9 млн доларів — до 109 млн доларів. Причому середній дохід також знизився на 3 млн доларів — до 127 млн доларів.
Раніше USM писав, що росія намагається швидко наростити флот перед ембарго на нафту.