Радбез ООН: позиції країн по Зерновій угоді

Радбез ООН: позиції країн по Зерновій угоді


Україна обурена, але не здивована заявою росії щодо припинення її участі в Чорноморській зерновій ініціативі. USM розповідає, як цивілізовані країни на Раді безпеки ООН коментували заяви рф щодо припинення Зернової угоди. 

У понеділок, 31 жовтня, у Нью-Йорку відбулось засідання Ради безпеки ООН, скликане рф з приводу Зернової ініціативи. На засіданні рф говорила про атаки на військові кораблі чорноморського флоту, які нібито були залучені до гарантування безпеки морського коридору транспортування українського зерна.

Проте більшу частину свого виступу рф потратила на нісенітниці. Так, постпред рф в ООН Васілій Небензя заявив, що на території України знайшли дрони, які повинні були переносити заражених інфекціями комарів. Він додав, що в Україні нібито реалізували проєкти з вивчення можливості поширення інфекцій через птахів і кажанів. 

Представники інших країн-членів ООН не сприйняли обвинувачення з боку росії серйозно. Зокрема, постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд назвала засідання «втратою часу». Не звертаючи увагу на заяви рф, на Радбезі все ж обговорили Зернову ініціативу. 

Позиція України

Україна обурена, але не здивована заявою росії щодо припинення її участі в Чорноморській зерновій ініціативі, зазначив на засіданні Ради Безпеки постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

«Ця заява не стала несподіванкою, оскільки росія ніколи не відмовлялася від загострення продовольчої кризи як інструменту тиску і шантажу на світ», — сказав він.

Кислиця зауважив, що раніше вже лунали погрози рф відмовитися від цієї ініціативи — росія вдавалась до блокування проходу суден по експортному коридору зерна ще з вересня.

«Це абсолютно навмисна блокада з боку росії. Її намір гранично ясний: змусити Україну поступитися вимогам кремля шляхом шантажу, щоб повернути загрозу масштабного голоду в всьому світі», — додав Кислиця.

За його словами, «крокодилячі сльози путінського представника не приховують цинізму його господарів та їхньої цілковитої зневаги» до нагальних потреб мільйонів людей у різних куточках світу. 

Понад 2 млн тонн продовольства нині перебуває на борту суден, що заблоковані в зерновому коридорі. Доступ до продовольства погіршився щонайменше для 7 млн споживачів, розповів постпред. Він також нагадав, що при цьому росія активно краде українське зерно на окупованих територіях.

Кислиця підкреслив, що Україна залишається відданою сумлінному виконанню своїх зобов’язань у рамках Чорноморської зернової ініціативи.

Позиція США

Росія своїми діями щодо припинення участі в «зерновій» угоді прагне перетворити продовольство на зброю, заявив представник США посол Джеффрі Де Лаурентіс.

«Партнери в Африці, Азії, на американських континентах і в Європі докладають спільних зусиль, щоби зміцнити життєстійкість глобальних продовольчих систем. Разом з тим, росія демонструє готовність перетворити продовольство на зброю», — наголосив представник США.

Він нагадав, що, за даними ООН, на початку року конфлікти, COVID-19 та наслідки кліматичної кризи вже створили умови гострого продовольчого дефіциту для 190 мільйонів людей. Після того, як путін розв’язав війну проти України, ще 70 мільйонів людей можуть поповнити цю статистику.

«Дії рф впливають на країни з низьким та середнім рівнем доходів. Крім того, по всьому світу зростають ціни на продовольство, що призводить до загострення гуманітарної кризи та посилення загроз для глобальної продовольчої безпеки», — додав Джеффрі Де Лаурентіс.

Він закликав росію поновити участь в ініціативі щодо вивезення зерна через Чорне море, аби люди по всьому світу могли уникати загроз продовольчої кризи.

Представник делегації США також наголосив, що рф продовжує здійснювати атаки по українських портах та інфраструктурі.

«Дозвольте ще раз чітко підкреслити те, що ми говорили вже багато разів. Існує лише один спосіб, щоби розв’язати проблему численних розривів у ланцюгах продовольчих поставок, які спричинив цей конфлікт: росія повинна припинити свою війну та вивести свої сили з України», — підкреслив представник США.

Читайте також: Зернова угода: як світ відреагував на вихід рф

Позиція ООН

Представник ООН взагалі відкинув усі претензії рф. Заступник Генсека з гуманітарних питань ООН Мартін Гріффітс нагадав, що військові кораблі чорноморського флоту росії не мають стосунку до безпеки морського коридору транспортування українського зерна.

«По-перше, щоб було зрозуміло: жодні військові судна, літаки чи активи не беруть участі й не були залучені до підтримання ініціативи будь-якою стороною. Вони не потрібні. Насправді їм заборонено наближатися до вантажних суден ближче, ніж на 10 морських миль, відповідно до процедур, узгоджених усіма сторонами», — пояснив Гріффітс.

За його словами, ООН готова розслідувати разом з державами-членами, які беруть участь в ініціативі, чи використовувалася Чорноморська зернова ініціатива для отримання військово-оперативної переваги.

Також Гріффітс нагадав, що в рамках Чорноморської зернової ініціативи 38 країн закупили близько 9 млн тонн зерна в Україні. 

Не оминули увагою і підвищення цін та «страхове» питання. Гріффітс зазначив, що «внаслідок недавніх подій підскочили ціни на пшеницю, і кожна частка процентного пункту наближає когось у світі до крайньої бідності». Також представник ООН додав, що страховики можуть підвищити для судноплавства на Чорному морі страхові премії на чверть чи половину, що також впливає на вартість збіжжя.

Наразі, не звертаючи увагу за заяви рф, судна вийшли з українських портів. Навіть ті, хто ще намагається домовлятись з рф — ООН та Туреччина — наголосили на необхідності продовження «зернової ініціативи» та погодили рух суден гуманітарним коридором.

Також теперішні дії росії підтверджують те, що страна-терорист вдалась до «гуманітарного шантажу». Так, у Мінінфраструктури України повідомили, що ООН та Туреччина збільшили кількість інспекційних груп до 10. Завдяки цьому, Спільний координаційний центр у Стамбулі 31 жовтня перевірив 46 суден з 1,7 млн тонн української агропродукції, які вже вирушили до портів призначення.

«Черга із суден в Босфорі, які очікують на інспекцію, скоротилася до 147 суден як на вихід, так і на вхід. Цей обсяг міг би бути на 30-40% більше, якби рф не блокувала проведення інспекцій в Босфорі», — підкреслили в МІУ.

Станом на 1 жовтня, гуманітарним коридором в рамках «зернової ініціативи» за 2 дні пройшли 17 суден. Тобто рф не досягла ніякого результату від своїх заяв — експорт збіжжя у країни Африки, Азії та Європи йде і далі.

Текстову трансляцію виступів представників країн взято з Укрінформ.