Путін зірвав експорт нафти з Казахстану через інспекції іноземних суден з боку ФСБ

Іноземним нафтовим танкерам тимчасово заборонили завантажуватися в головних чорноморських портах Росії.
Це фактично блокує експорт з Казахстану, повідомили в середу два джерела в галузі, пише Reuters.
Відсутність доступу до портів для іноземних суден, яка також вплинула на експорт російської нафти з порту Новоросійська, може становити понад 2% світового постачання нафти, згідно з розрахунками Reuters, що базуються на даних про завантаження в регіоні.
Це сталося через кілька днів після того, як ЄС запровадив нові санкції проти Росії і ускладнив роботу Каспійського трубопровідного консорціуму, акціонерами якого є Chevron і ExxonMobil. КТК відвантажує нафту трубопроводом, яким транспортується понад 80% всього казахстанського експорту нафти, і далі через російський термінал в Южной Озереєвкє.
У понеділок президент РФ Владімір Путін підписав закон, згідно з яким іноземні судна повинні будуть отримувати дозвіл служби безпеки ФСБ Росії для доступу до портів країни.
В указі йдеться про те, що дозвіл портової адміністрації на захід іноземних суден необхідно буде узгоджувати з ФСБ, яка є головною організацією-правонаступницею КДБ радянських часів. Нові заходи набули чинності одразу після опублікування указу.
Одне з джерел очікує, що ситуація в портах вирішиться за день-два. Експорт чорноморської нафти з терміналу КТК в Росії був запланований на серпень на рівні 1,66 млн барелів на добу, або близько 6,5 млн тонн, що майже не змінилося порівняно з липневим планом експорту. За даними галузевих джерел, експорт і транзит нафти через Новоросійськ у липні склав близько 2,2 млн тонн.