Проблема перевірок українського зерна в Турції знову загострилася
У черзі на інспекцію наразі очікують 117 суден.
У середньому перевірку проходять 2–3 судна в день, тоді як у вересні та жовтні цей показник становив 6–7. Тижневі очікування здорожчують логістику. Особливо відчутно це позначається на країнах, що залежать від українського зерна. Також затримка суден накладає додаткові витрати на українських аграріїв, зменшуючи відпускну ціну зерна. Про це заявив у етері Українського радіо заступник Міністра агрополітики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич.
Так, через порти Одеси в середньому за місяць експортують трохи більше, ніж 3 млн тонн агропродукції, тоді як їхня потужність — удвічі більша, близько 6 млн тонн. За весь час роботи зернового коридора Україна експортувала 19 млн тонн збіжжя.
«За умови використання потужностей одеських портів на повну, ця цифра була б набагато більшою. Збільшення експорту може дати аграріям можливість профінансувати посівні та збиральні кампанії 2023 року», – підкреслив заступник Міністра агрополітики.
Водночас, українська сторона наполягає на тому, щоб збільшити кількість інспекторів і таким чином пришвидшити процес перевірки суден. А Президент України на своєму рівні піднімає питання про включення до зернової ініціативи миколаївських портів, що здешевило б логістику для українських аграріїв.
Нагадаємо, країна-агресор цілеспрямовано саботує роботу СКЦ принаймні з жовтня. З понад 80 заявлених суден щоденно росіяни без пояснення причин реєструють в середньому 2-3 судна. Внаслідок дій рф Україна втрачає до 3 млн тонн експорту щомісяця.