Прапору України на морі — 30 років
Сьогодні, 23 серпня, в Україні відзначають День Державного прапора України. І вже три десятиліття синьо-жовтий стяг майорить не тільки на землі незалежної країни, а й у морі.
Так, 12 серпня 1992 року Кабінет Міністрів видав розпорядження, яким надавав право підняти з 20 серпня Державний прапор України на морських суднах, зареєстрованих в Україні.
Держава прапора здійснює нормативний контроль над комерційними морськими судами, що офіційно зареєстровані та ходять під її прапором. Контроль передбачає інспекційні перевірки суден, їхню сертифікацію, забезпечення безпеки й захисту довкілля при експлуатації.
В перші роки нової, незалежної України, під її прапором ходили трохи більше 300 суден. Зараз же під прапором України працюють близько 1400 суден. Це морські і річкові судна, самохідні й несамохідні, різної валової місткості.
У червні 24-ту річницю відзначило і державне підприємство «Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України», яке було створене у 1998 році. Регістр відповідає за безпеку судноплавства на морі й на річках. Міжнародний рейтинг підприємства зростає з кожним роком, що демонструють дані Паризького меморандуму, опубліковані цьогоріч.
Паризький меморандум – регіональна угода щодо контролю за іноземними суднами з боку Держави порту. Наразі документ підписали 27 країн. У рамках Паризького меморандуму в портах держав-підписантів щорічно проводять понад 17 тис. інспекцій суден щодо дотримання вимог основних міжнародних конвенцій (SOLAS, MARPOL, STCW та ін.).
За підсумками останніх трьох років, Регістр судноплавства України піднявся у списках Паризького меморандуму на три сходинки, і займає 21 місце з 33 класифікаційних товариств, зазначених у цьому переліку.
У свою чергу, рейтинг прапора України також піднявся до «сірого списку», і посідає 61 місце у загальному рейтингу держав прапорів.
Для таких результатів Регістр посилив вимоги до піднаглядних суден, що вплинуло їх технічний стан. Також товариство підвищило якість проведення технічного навчання українських інженерів-інспекторів та посилило контроль за перевіркою їхньої роботи.
У результаті, зменшилась кількість затримок суден у іноземних портах з причин технічного стану, також знизилася кількість аварій. Сукупність цих факторів дала підприємству і, зокрема, українському прапору можливість піднятися у рейтингу Паризького меморандуму. Для інших держав це — сигнал про те, що Україна демонструє високий рівень відповідності вимогам міжнародних стандартів безпеки у галузі судноплавства.
Високі показники й рейтинги українського Регістру судноплавства та прапора важливі не лише для безпеки на морі, але й для міжнародної репутації України. Особливого значення це визнання набуває зараз, в умовах війни, коли до України прикуті погляди усього світу, а Європейський Союз готується прийняти країну до своєї спільноти.