Попри війну, в Україну повернулися всі західні трейдери, які залучають до $15 млрд для експорту

До України повернулися всі великі трейдери, які щороку залучають для експорту українського зерна до $15 млрд.
Про це розповів президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
За його словами, станом на 2024-2925 МР в Україну повернулися всі великі трейдингові компанії, які займаються експортом зернових та олійних культур. Ці трейдери можуть залучати великі кошти та кредитувати посівні роботи й жнива.
Горбачьов зауважив, що багато хто переживав за те, що через війну західні компанії підуть з українського ринку, адже торгувати стане складно. До прикладу, щоб експортувати 50 млн тонн зерна, західні компанії залучають в Україну кредитні лінії на близько $15 млрд.
Президент УЗА наголосив, що українські компанії не змогли б експортувати зерно самостійно не так через технічні аспекти, як через відсутність доступу до фінансових інституцій та їхніх кредитних ліній. За його словами, без великих трейдерів українські агровиробники виростили б зерно, але через відсутність коштів викупити його було б неможливо.
Горбачьов пояснив, що трейдери фінансують торгівлю: більшість цих компаній існують сто і більше років, тож банки мають до них дуже велику довіру і відкривають їм кредитні лінії. Такі компанії посилюють український економічний компонент в аграрному виробництві.
До повномасштабної війни в структурі трейдингового ринку на великі компанії припадало 90% експорту зернових та олійних культур, а решту 10% сільгоспвиробники поставляли на зовнішні ринки напряму, розповів президент УЗА. При цьому аграрії самостійно експортували здебільшого нішеві продукти, зокрема льон та вівсянку. Їх поставки виконувалися автотранспортом і залізницею, відвантаження морем відбувалися вкрай рідко.
Вже під час повномасштабного вторгнення, низка проблем, зокрема логістичних, призвела до виходу із гри крупних великих експортерів. На сьогодні картина трейдерів на українському ринку виглядає так, що близько 70% обсягів експорту — це великі компанії, а близько 30% виробники експортують напряму.