Підводні музеї світу: поринути у мистецтво на глибині моря
Підводні музеї світу дозволяють дайверам не лише споглядати мистецтво і природу, а й сприяють збереженню морських екосистем.
USM розповідає про найпопулярніші підводні музеї у світі та в Україні.
Музей Атлантико (Museo Atlántico)
Перший у Європі музей підводних скульптур Atlantico розташований біля узбережжя Лансароте, одного з Канарських островів Іспанії, у водах Атлантичного океану.
Вся експозиція займає площу у 2500 кв. м. Експонати знаходяться на глибині 12-15 метрів, тому дістатися до них можна лише з допомогою акваланга. Тут можна побачити понад 300 скульптур, які відображають суспільні теми та взаємодію людини з природою.
Варто додати, що це не лише мистецький проєкт, а й екологічний – розташовані під водою експонати створюють штучні рифи, які своєю чергою сприяють розвитку морської флори й фауни.
Серед експонатів є і такі, що підіймають соціальні проблеми. Про європейську міграційну кризу нагадують статуї десятків людей, які немов крокують океанічним днем. Мова йде про затонулих мігрантів, які загинули, намагаючись перетнути море на човнах.
Музей створив відомий британський художник, скульптор, водолаз і натураліст Джейсон Тейлор. Відкриття відбулось у 2016 році.
Підводний музей античності
Унікальний музей розташований у Неаполітанській затоці у водах Тірренського моря, біля південного узбережжя Італії, де знаходяться руїни затопленого стародавнього міста Байя.
Колись це місто було відомим курортом для римської еліти, згодом Байя занурилась під воду внаслідок вулканічної активності.
У 1950-х роках італійський археолог Антоніо Де Маріа розпочав дослідження підводних руїн Байї, яке тривало до його смерті у 1989 році. Археологи знайшли руїни багатьох вілл та інших будівель, а також залишки давньоримської дороги, яка пов’язувала Байї з рештою міст регіону.
Сьогодні це місце є підводним археологічним парком, де зберігаються залишки римських вілл, мозаїк та інших архітектурних шедеврів античної епохи. Варто зазначити, що оригінальні античні статуї перемістили до місцевого музею для збереження, але дайвери можуть побачити їхні точні копії.
Підводний археологічний парк Байя нараховує 5 основних місць для підводного плавання: «Portus Julius», «Secca delle fumose», «Ninfeo di Claudio», «Villa dei Pisoni» и «Villa a Protiro».
Музей підводних скульптур (Museo Subacuatico de Arte, або MUSA)
Ще один проєкт Джейсона Тейлора – підводний музей, який розташований у водах Карибського моря біля узбережжя Канкуна, Мексики.
Це один з найбільших підводних музеїв у світі, заснований у 2009 році. У локації представлено понад 500 скульптур, які встановлені на дні моря на глибині від 3 до 6 метрів.
MUSA має важливу екологічну мету – він не лише є мистецьким простором, а й сприяє збереженню коралових рифів. Зокрема музей також зменшує навантаження на природні рифи, перенаправляючи частину туристів до штучного рифу.
Музей складається з двох частин – галерей Machones і Punta Nizuc. В першій експонати стоять на глибині від 8 метрів, а в другій – на глибині 4 метри. Оглянути Punta Nizuc можна з човна зі скляним дном.
Підводний музей на Ланжероні
Підводний музей в Одесі біля Ланжерону відкрився у 2012 році. Він розташований на глибині 7-10 метрів у Чорному морі, приблизно за 300 метрів від узбережжя.
Ця локація стала першим підводним музеєм в Україні. Його експозиція складається з різноманітних артефактів, включаючи статуї, якоря та інші історичні предмети.
Музей був створений за ініціативою одеського дайвера, колишнього водолаза ДСНС Сергія Зятикова, який прагнув популяризувати підводний туризм і створити нові можливості для активного відпочинку.
Раніше відвідати музей можна було і вночі. Ймовірно, що наразі локація закрита для туристів і відвідувачів у зв’язку із повномасштабним вторгненням Росії в Україну та мінною небезпекою.
Музей підводного мистецтва (Museum of Underwater Art, MOUA)
Цей музей розташований біля узбережжя штату Квінсленд, Австралія і знаходиться у межах знаменитого Великого Бар’єрного рифу — найбільшої системи коралових рифів у світі.
MOUA включає кілька інтерактивних скульптурних інсталяцій, розміщених під водою, які поступово стають частиною рифової системи та сприяють відновленню коралових рифів.
Але музей містить не тільки унікальні скульптури, а також є і лабораторією, що стежить за станом океану і самої коралової системи.
Унікальним елементом MOUA є п’ятиметрова статуя «Океанська Сирена», що виринає прямо з води. Її прообразом стала юна представниця корінного народу, яка, за задумом ніби дивиться на землю своїх предків. Цікаво і те, що скульптура змінює колір залежно від температури океану, використовуючи дані, зібрані метеостанцією «Риф Девіса»
Локація відкрилась у 2020 році й стала черговим проєктом британця Джейсона Тейлора.