Перемир’я у Чорному морі: як Україна, США та Росія ведуть переговори про припинення вогню (оновлюється)

На початку березня США ініціювали серію переговорів між Україною та Росією з метою припинення вогню в Чорному морі та зменшення загрози атак на енергетичну інфраструктуру.
Попри нібито досягнуті домовленості про безпечне судноплавство й мораторій на удари, Росія продовжує висувати вимоги одна за одною, саботуючи процес, який передбачає припинення обстрілів без жодних умов. Як розвиваються переговори — читайте у нашій хронології.
У понеділок, 24 березня, у Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) відбулися переговори між США та Росією. Обговорювали, зокрема, питання припинення вогню в Чорному морі. Після переговорів сторони мали вийти зі спільною заявою, втім, цього не сталося. У Кремлі заявили, що зміст переговорів в Ер-Ріяді не будуть оприлюднювати, оскільки це «технічні консультації».
25 березня США завершили другий раунд переговорів з Україною, який відбувався після 12-годинної зустрічі США із російською делегацією. Ввечері того ж дня у Білому домі заявили, що у Саудівській Аравії домовились про безпечне судноплавство у Чорному морі та про «розробку механізму» заборони ударів по енергооб’єктах.
За словами міністра оборони України Рустема Умєрова, двосторонні технічні консультації у Ер-Ріяді були зосереджені, зокрема, на безпеці енергетичної та критичної інфраструктури та безпечній навігації в Чорному морі.
Ключові результати переговорів (саме у сфері безпеки на морі), опубліковані міністром:
— всі сторони домовились забезпечити безпечну навігацію, припинити використання сили та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі;
— всі сторони вітають залучення третіх країн з метою забезпечити підтримку впровадження енергетичної та морської домовленостей.
Умєров наголосив, що переміщення Росією своїх військових суден за межі Східної частини Чорного моря буде вважатися «порушенням духу цієї домовленості» та розглядатиметься як порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загрозу національній безпеці України. У цьому випадку Україна матиме повне право реалізовувати право на самозахист.
Міністр додав, що для ефективного впровадження домовленостей необхідно якомога скоріше провести проведення додаткові технічні консультації для узгодження всіх деталей.

Тим часом у Росії заявили, що обговорюють із США відновлення «зернової угоди».
Інститут вивчення війни (ISW) звернув увагу на те, що у звітах США про їхні двосторонні зустрічі в Саудівській Аравії та заяві Рустема Умєрова зазначається, що США, Україна та РФ «погодилися забезпечити безпечне судноплавство, виключити застосування сили та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі». Але у звіті Кремля про американсько-російські переговори зазначено, що США та Росія погодилися на такі заходи в межах «Чорноморської ініціативи», із необхідністю існування «відповідних заходів контролю шляхом перевірки таких суден».
За даними ISW, у всіх текстах двосторонніх зустрічей від 23 до 25 березня зазначалося, що сторони «вітають добрі послуги третіх країн з метою підтримки імплементації енергетичних і морських угод», і що всі сторони «продовжуватимуть працювати над досягненням міцного та тривалого миру».
Зокрема, США запропонували Саудівській Аравії моніторити дотримання перемир’я на морі.

У Кремлі заявили, що не виконуватимуть узгоджене припинення вогню в Чорному морі, доки США не виконають низку умов. Йдеться про:
- зняття санкцій з російського державного агробанку «Россельхозбанк» та інших невизначених фінансових організацій, залучених до міжнародної торгівлі харчовими продуктами та добривами;
- відновлення підключення «Россельхозбанк» та інших фінансових установ до SWIFT і знятті обмежень на транзакції торгового фінансування;
- скасування санкцій, що обмежують компанії, які виробляють і експортують продовольство і добрива, і їхні страхові компанії;
- зняття санкцій на обслуговування суден у портах і санкції проти суден, що працюють під прапором РФ, які займаються торгівлею продовольством і добривами;
- зняття обмежень на постачання до Росії сільськогосподарської техніки та інших інструментів, які використовуються у виробництві продовольства і добрив.
Цікаво, що 26 березня Bloomberg опублікували матеріал про те, що Росія використовує виробників добрив для закупівлі компонентів для вибухівки в обхід санкцій. Тож, якщо Росії «розв’яжуть руки» у торгівлі добривами — цілком можливо, що країна-агресор використає це, у тому числі для збільшення постачання хімікатів у військових цілях, але під виглядом гуманітарних.
У звітах Білого дому та Кремля про американсько-російські зустрічі зазначалося, що «США допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій». Але у звіті США, зокрема, не було чітких формулювань про те, що прийняття Росією та дотримання режиму припинення вогню в Чорному морі буде залежати від послаблення попередніх санкцій США.
Ймовірно, Сполучені Штати вимагатимуть співпраці з ЄС, щоб скасувати деякі санкції та обмеження щодо російських сільськогосподарських, фінансових і торгових організацій, аби відновити зв’язок Росії з міжнародними ринками сільськогосподарської продукції та добрив.
26 березня під час пресконференції у Парижі президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія намагається внести додаткові умови до тиші в Чорному морі, в той час, як Україна готова до припинення вогню без будь-яких передумов.

Тим часом держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Сполучені Штати оцінять вимоги Росії після того, як та «у принципі» погодилася на припинення вогню в Чорному морі.
На думку речника Української добровольчої армії «Південь» Сергія Братчука, Росія під виглядом перемир’я в Чорному морі хоче повернути флот у Крим.
27 березня із заявою вийшли в Міністерстві закордонних справ України. У МЗС спростували заяви Москви про повернення до Чорноморської зернової ініціативи та наголосили, що припинення вогню не стосується російських військових кораблів.
Також болгарський прем’єр-міністр Росен Желязков заявив, що Болгарія пропонує створити багатонаціональну штаб-квартиру для координації моніторингу виконання домовленостей про припинення вогню в Чорному морі.
28 березня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган за результатами телефонної розмови з Владіміром Путіним заявив, що Туреччина робить свій внесок, щоб «запобігти перетворенню Чорного моря на зону конфлікту».
Ердоган зазначив, що кроки, яких необхідно вжити для забезпечення безпеки комерційного судноплавства в Чорному морі, сприятимуть мирному процесу.