Перегрів ринку кукурудзи: ціни б’ють рекорди, а зовнішній попит слабшає

Ціни на українську кукурудзу сягнули піку, перевищивши продовольчу пшеницю, однак внутрішній і зовнішній попит починає знижуватися.
Ціни на українську кукурудзу перевищили 240 $/т у портах Чорного моря, що на 15–16 $/т більше, ніж за фуражну пшеницю. Про це повідомили на Електронній зерновій біржі України.
Проте на ринку вже фіксуються ознаки «перегріву»: трейдери обережно оцінюють закупівлі, а частина міжнародних компаній припинила закупівлю, не маючи можливості перепродати зерно за конкурентною ціною.
Великі партії кукурудзи, або ж ті, що відвантажуються з коротким терміном поставки, коштували трейдерам до 243 $/т, тоді як за продовольчу пшеницю другого класу пропонують не більше 237 $/т, а за фуражну — 228 $/т.
Додатковий тиск на ціни створює завершення дії імпортної квоти Туреччини, зазначають аналітики ASAP Agri. З дозволеного обсягу в 1 млн тонн безмитного імпорту кукурудзи станом на 28 квітня залишалося лише 12 тис. тонн, і це — за два місяці до завершення терміну дії пільги. Саме Туреччина останніми тижнями була ключовим драйвером попиту, тож зниження її активності потенційно послабить підтримку цінам.
Підвищення цін також підживлювалось обмеженою пропозицією. Через холодну весну та дефіцит вологи станом на 24 квітня в Україні кукурудзою засіяно лише 18% запланованих площ — 705 тис. га (для порівняння: торік на цей час — 30%).
Усередині країни агропереробники також зменшують закупівлі кукурудзи, віддаючи перевагу значно дешевшій фуражній пшениці. Експортні показники теж свідчать про спад активності: з 1 по 28 квітня з України було відвантажено лише 1,37 млн тонн кукурудзи — це майже втричі менше за обсяги аналогічного періоду торік.
На глобальних біржах також спостерігається зниження ф’ючерсів. У Чикаго липневі ф’ючерси на кукурудзу впали до 190,3 $/т, а грудневі — до 177,3 $/т. У Парижі червневі ф’ючерси опустилися до 201,25 €/т, або 229 $/т.
Водночас міжнародна кон’юнктура натякає на можливий розворот ринку. Аргентина прискорює збирання кукурудзи, що незабаром збільшить глобальну пропозицію, а США вже на 24% завершили сівбу — вище середнього п’ятирічного показника. Китай, тим часом, знизив інтерес до американської продукції, що створює додаткову волатильність на ринку.
Як раніше інформував USM, перед введенням нової квоти Туреччина активно нарощувала імпорт української кукурудзи.