Крок за кроком: відкриття зернового коридору з України. Хроніка

Крок за кроком: відкриття зернового коридору з України. Хроніка


Перше судно вже вийшло з українського порту в рамках Стамбульських угод. Редакція USM стежить за відкриттям “зернового коридору”, нижче ми збираємо все, що відомо про організацію проведення та вихід суден із трьох чорноморських портів України.

22 липня. У Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна. Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН, Росія підписала з Туреччиною та ООН дзеркальний договір. Угода визначила порти Південного, Одеси та Чорноморська ключовими для вивезення українських вантажів.

23 липня. Росія завдала ракетного удару по Одеському морському торговому порту. В об’єкті інфраструктури порту влучили дві російські ракети. Однак на реалізацію Угод атака не вплинула.

24 липня. АМПУ розпочала прийом заявок на включення суден у зернові каравани, передбачені Стамбульською угодою.

25 липня. Мінінфраструктури оголосило, що порт Чорноморська першим зможе відправити експортне зерно коридором.

26 липня. У Стамбулі запрацював координаційний центр з моніторингу «зернових коридорів».

27 липня. У портах Одеси, Чорноморська та Південного провели обстеження акваторії: пошук підводних об’єктів, встановлення спецзасобів навігаційного обладнання та ін.

28 липня. Стало відомо, яке судно стане першопроходцем “зернового коридору”: болгарський балкер Rojen першим має вийти з порту Чорноморська з партією українського зерна. Того ж дня судно перешвартували ближче до виходу з акваторії порту. І під навантаження поставили друге судно – Polarnet (під прапором Туреччини).

Гідрографічна станція Odesa-Navtex визначила координати маршрутів для суден-зерновозів, що прямують з українських портів у напрямку Туреччини.

29 липня. До порту Чорноморська прибули посли країн G7 – щоб “відзначити важливість угоди”. Туди ж прибув президент України Володимир Зеленський, разом із міністром інфраструктури Олександром Кубраковим та головою Одеської ОВА Максимом Марченком. В рамках зустрічі Зеленський повідомив, що Україна чекає на підтвердження маршрутів від ООН.

1 серпня. 9:15. Перше судно вийшло з порту Одеси – це був балкер Razoni під прапором Сьєрра-Леоне. У супроводі буксира “Булат” балкер рухається в зону формування каравану. У Мінінфраструктури заявили, що розраховують сьогодні сформувати караван із 16 суден у точці збору всіх учасників «зернового коридору», та відправити їх до Туреччини для проведення необхідних формальностей.

11.00. З портів Чорноморська та Південного судна поки що не вийшли, згідно з даними системи MarineTraffic.

15:00. У Стамбулі прибуття українського балкера очікується вже завтра о 15:00, там же пройде загальна інспекція судна та вантажу.

18:00. Ситуація в українських водах – стабільна, балкер Razoni з буксиром йдуть за визначеним раніше маршрутом. З інших портів судна поки що не виходять.

19:30. Відкриття Миколаївських портів слідом за одеськими вже обговорюють голова Миколаївської ОВ Віталій Кім та міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

2 серпня. 2:00. Балкер Razoni з українським зерном пройшов «зерновим коридором», і знаходився біля другої узгодженої «безпечної зони», неподалік румунського каналу Суліна. Далі судно пройде протоку Босфор і попрямує до порту Тріполі (Ліван).

15:00. Очікувалося, що в цей час балкер Razoni дістанеться порту Стамбула. Наразі перебуває на підході до протоки Босфор. Прогнозується, що балкер прийде до пункту призначення о 21:00-00:00.

Увечері балкер Razoni прибув до Босфору.

3 серпня. 10:00. За повідомленням Міноборони Туреччини, в цей час має розпочатися перевірка балкеру Razoni.

12:30. Мінінфраструктури повідомило, що перевірка балкера Razoni завершилася. Судно відвідала інспекція у складі представників України, Туреччини, ООН та росії.

4 серпня. 10:00. Балкер Razoni пройшов Мармурове море, і знаходиться на підході до протоки Дарданелли.

15:00. Судно Razoni пройшло протоку Дарданелли, і вийшло в Егейське море.

До Одеси повернувся екіпаж буксира «Булат», після здійснення проводки балкеру Razoni в Туреччині.

5 серпня. Вранці з портів Великої Одеси вийшов перший караван із трьох суден із зерном. Три балкери – Navi Star, Rojen та Polarnet – перевезуть 57 тис. тонн української кукурудзи до Туреччини, Великобританії та Ірландії. Їх супроводжує буксир Kapitan Nezavitin. Супровід оплачується судновласниками.

Тим часом, до Чорноморська йде ще одне судно для завантаження зерном. Суховантаж Fulmar S під прапором Барбадосу вже проінспектувала команда координаційного центру в Стамбулі.

6 серпня. Під завантаження кукурудзою до порту Чорноморськ пришвартувався закордонний балкер Fulmar S. Починаючи з 24 лютого, це взагалі перше судно, яке прибуло до порту Великої Одеси, та перше, що зайшло в Україну по “зерновому коридору”.

6 серпня. 15:00. До Стамбула прибуло судно Navi Star, що вийшло з порту Одеси. Це перший суховантаж із каравану з українським зерном, що прийшов до Туреччини. Після перевірки судно пройде через протоки Босфор і Дарданелли та попрямує до Англії.

7 серпня. 10:00. З портів Одеса та Чорноморськ вийшов другий караван з українським продовольством – 3 судна з Чорноморська та ще одне з Одеси. На борту 4 балкерів Mustafa Necati, Star Helena, Glory та Riva Wind майже з 170 тис. тонн агропродукції. Судна прямують до портів Італії, Китаю та Туреччини. Караван супроводжують буксири Kapitan Nezavitin та Lotsman Mazhara.

8 серпня. Судна MV Arizona та MV Sacura з вантажем експортного зерна вийшли з портів Чорноморськ та Південний. Судно MV Sacura з вантажем 11 тисяч тонн сої візьме курс на Італію. Судно MV Arizona доставить з Чорноморська до Туреччини 48,4 тонни кукурудзи.

Перше судно з українською агропродукцією прибуло в кінцевий пункт призначення. Судно Polarnet, яке одним з перших взяло участь в реалізації Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, успішно пройшло перевірку інспекційною групою в Стамбулі та прибуло в кінцевий пункт призначення в Туреччині.

9 серпня. Погоджено вихід ще двох суден із українськими зерновими з порту Чорноморська. Судно Ocean Lion під прапором Ліберії перевезе з Чорноморська до Південної Кореї 64 720 тонн кукурудзи. Судно під турецьким прапором RAHMİ YAĞCI відправиться із Чорноморська, аби доставити в Стамбул 5300 тонн соняшникової макухи. Інспекція чотирьох суден, що раніше прибули з України до Туреччини, відбудеться в найближчі години.

10 серпня. До порту Чорноморська прибуло друге судно під завантаження. Балкер Osprey S візьме на борт 30 тим. тонн української кукурудзи.

11 серпня. В порту Південний очікують на прибуття судна під зерно для Африки. Судно зафрахтоване в рамках Світової продовольчої програми ООН.

12 серпня. З порту Чорноморська до Туреччини вийшло судно Sormovsky з 35 тис. тонн пшениці. Також з порту Південний до Ірану вийшло судно Star Laura із 60 тис. тонн кукурудзи.

Увечері до порту Південний прибуло судно Brave Commander. Воно зафрахтоване Світовою продовольчою програмою ООН для перевезення продовольства в Ефіопію. На судно завантажать 23 тис. тонн українського зерна.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш назначив суданця Аміра Махмуда Абдуллу координатором Організації Чорноморської зернової ініціативи. Абдулла змінив представника США Фредеріка Кенні, який обіймав цю посаду тимчасово.

13 серпня. Вранці балкер Fulmar S під прапором Барбадосу вийшов із порту Чорноморська у напрямку Туреччини. Судно об’єдналося в караван з балкером Thoe.

14 серпня. Суховантаж Razoni, який першим скористався «зерновим коридором», прибув до сирійського порту Тартус.

Увечері до порту Одеси прийшов танкер Efe. Він стане першим судном, на якому відправлять соняшникову олію – вперше з початку повномасштабної агресії рф.

Також в Одеський порт зайшов балкер Sara за українською кукурудзою.

Спільний координаційний центр у рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН дозволив ще низці суден прохід через «зерновий коридор» у Чорному морі. Пройшли перевірку та отримали дозвіл на відправлення судна Kafkam Etler, Zelek Star, Star Laura та Rahmi Yagci. Також на інспекцію очікують судна Great Arsenal, Zumrut Ana, Ocean S та Kubrosliy.

16 серпня. Балкер Brave Commander, зафрахтований Світовою продовольчою програмою ООН, залишив порт Південний.

Усього в цей день з України вийшли 5 суден із агропродукцією: два – з порту Південний, і три – з порту Чорноморська. Також сьогодні Спільний координаційний центр проінспектує чотири судна, які відправляться в напрямку українських портів.

17 серпня. З Одеського порту до точки формування каравану вийшли судна Sara та Efe, а з порту Чорноморськ – Petrel S. В напрямку Босфору судна везуть 33 тисячі тонн продовольства – пшениці, кукурудзи та соняшникової олії.

Підсумок. 19 серпня. За 20 роботи зернового коридуру:

  • Запрацювали всі три порти Одеса, Чорноморськ, Південний як на вихід, так і на вхід.
  • З українських портів вийшло 25 суден з 630 тис тонн української агропродукції на борту для 9 країн світу.
  • 14 суден прийняли під завантаження.
  • Вантажовласники і судновласники впевнилися в безпечності проходу. Україна вже має понад 40 нових заявок на вхід.
  • Відправили перше з багатьох суден, які зафрахтовані UN WFP для доставки продовольства в Африку.


Наш Telegram канал