ОПЕК+ скоротять видобуток нафти: чи врятує це росію?

ОПЕК+ скоротять видобуток нафти: чи врятує це росію?


У середу, 5 жовтня, країни ОПЕК+ погодилися скоротити видобуток нафти до 2 млн барелів на день. USM розповідає, як це вплине на плани Заходу щодо впровадження «стелі» цін на російську нафту.

Рішення прийняли за результатами переговорів у Відні у середу, 5 жовтня. Зустріч представників ОПЕК+ відбулася у той самий день, коли Європейський Союз узгодив восьмий пакет санкцій проти рф, який передбачає, зокрема, обмеження цін на російську нафту. 

ОПЕК+ домовилися про найбільше скорочення видобутку нафти з часів пандемії коронавірусу, стримуючи пропозицію на і без того напруженому ринку. Так, видобуток знизять до 2 млн барелів/день.

Країни прийняли рішення — попри перемовини зі Сполученими Штатами та іншими державами, щодо нарощення видобутку сировини.

Міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдулазіз бін Салман Аль-Сауд і генеральний секретар ОПЕК Хайтам аль-Гайс потискають один одному руки в штаб-квартирі ОПЕК у Відні, Австрія, 5 жовтня 2022 р. REUTERS/Lisa Leutner

Рішення про різке скорочення видобутку викликало негайну критику з боку Білого дому, який назвав його недалекоглядним і припустив, що група ОПЕК+ з 23 членів активно підтримує президента рф путіна, повідомляє The Wall Street Journal. Всього три місяці тому президент Байден відвідав Саудівську Аравію, де-факто лідера ОПЕК, аби налагодити відносини між найбільшим у світі споживачем нафти (США) та її найбільшим експортером в період зростання інфляції, частково спричиненого високою ціною на енергоресурси.

У відповідь на рішення ОПЕК+, Байден доручив вивільнити 10 млн барелів нафти зі стратегічного нафтового резерву США, заявив Білий дім. Але, на думку аналітиків, це мало вплине на ціни. Представники адміністрації також заявили, що проконсультуються з Конгресом щодо способів «приборкання» впливу ОПЕК+ на вартість енергоносіїв.

Делегати ОПЕК+ приватно заявили, що зменшення видобутку стане «великою перемогою» для росії, яка від лютого втрачає близько 1 млн барелів видобутку нафти на день. Надалі росія зіткнеться з перспективою нафтового ембарго ЄС та обмеженням цін на нафту, що загрожує подальшим скороченням її продажу.

Скорочення виробництва ОПЕК+ може підірвати зусилля Заходу, які є ключовими для економічної боротьби з Москвою.

Після стрибка вище $10/барель за перше півріччя, через вторгнення рф в Україну ціни на нафту впали на 32% внаслідок глобального економічного занепокоєння, а міжнародний еталон нафти Brent вперше впав нижче $83/барель з січня. У день переговорів ОПЕК+, 5 жовтня, Brent здорожчала більш ніж на 2% — до $93,9.

Наслідки

Зниження видобутку може стимулювати відновлення цін на нафту, які впали приблизно зі $120 до $90 доларів три місяці тому — через побоювання глобальної економічної рецесії, підвищення процентних ставок у США та зміцнення долара.

Скорочення видобутку в ОПЕК+ обмежить втрату частки ринку рф. Ми можемо спостерігати безпрецедентну спробу найбільших світових виробників нафти спільно допомогти рф в політичних і економічних проблемах, спричинених війною в Україні. Країни ОПЕК+ зберігають нейтралітет або мовчать щодо війни росії, оскільки вони зважують конкуруючі інтереси, серед яких — статус світового експортера зерна та головного постачальника озброєння.

Після зустрічі країн ОПЕК+, віцепрем’єр-міністр рф Олександр Новак заявив, що скорочення видобутку потрібно, аби «збалансувати ринок». Він сказав, що росія не продаватиме нафту країнам, які введуть обмеження ціни, прогнозуючи дефіцит поставок енергоресурсу цього року.

Міністр енергетики рф Олександр Новак відвідує штаб-квартиру ОПЕК у Відні, Австрія, 5 жовтня 2022 р. REUTERS/Lisa Leutner

Міністр енергетики Саудівської Аравії, принц Абдулазіз бін Салман, відкинув припущення про те, що скорочення видобутку зашкодить відносинам із США, і заявив, що рішення ОПЕК+ ґрунтується на прогнозах, згідно з якими попит на нафту зменшується разом з економічним зростанням.

Різке та значне скорочення видобутку вплине на зростання цін на нафту. Проте, скорочення видобутку ініціювали на тлі посилення західних санкцій проти росії, зокрема впровадження обмеження ціни на російську нафту. Тож, разом з обсягами видобутку падає й попит світу на нафту з рф. 

Санкції проти росії впливають і на вартість танкерів, якими транспортують нафту. Значне зростання вартості демонструють танкери типу VLCC і Suezmax. При цьому спостерігається значна розбіжність між зростанням цін на нові судна і судна, що були у використанні, як свідчать дані Gibson Shipbrokers.

Вартість нових VLCC і Suezmax за рік зросла на 17% і 13% — це викликано зростанням цін на сировину, скороченням кількості верфей і відносним зростанням цін на інші типи суден (наприклад, на контейнеровози). Однак попит на нові танкери не показує значного зростання. Через вищезгадане скорочення кількості верфей, на ринку спостерігаються проблеми з новими замовленнями.

Але з танкерами, що були у використанні, — інша історія: ціни на них зростали цьогоріч набагато швидше. З 2021 року п’ятирічні VLCC і Suezmax підскочили у ціні на 17% і 23% відповідно. У Gibson наводять приклад: замовлення VLCC оцінюється в $120 млн за нове судно – проти $85 млн для п’ятирічного судна. І економніше виглядає придбання вживаного танкера: дешевше вийде модернізувати п’ятирічний танкер. Окрім того, для нових танкерів наразі місць на верфях немає.

Танкери віком 10 і більше років продемонстрували найцікавіше зростання цін. За рік 15-річні танкери підскочили у ціні на 58,5%, тоді як 10-річні VLCC зросли на 20,5%. 

«Це було викликано збільшенням попиту з боку переважно близькосхідних, російських і азійських покупців, які прагнуть зібрати флот старих танкерів для перевезення російської нафти», — повідомляють у Gibsons. 

На вартість старих танкерів впливає й «тіньовий флот», який складається зі старих суден. Завдяки такому флоту, підсанкційні країни на кшталт росії можуть працювати навіть при обмеженнях від країн Заходу.  

Власники старих танкерів очікують після нафтового ембарго більш «жорстких» умов продажу. В умовах обмеження цін на російську нафту країнами ЄС, не виключено, що ціна на танкери сягне нових висот. Важливо й те, як США впораються зі стрибками цін на нафту, що може відчути на собі внутрішній споживач. Американці можуть обрати власний економічний спокій замість курсу на допомогу Україні та країнам ЄС.

Але є й неочікувані позитивні зрушення. Після рішення ОПЕК+ США провели «позитивний діалог» з Китаєм та Індією, двома основними імпортерами російської нафти. Про це заявив Бен Гарріс, помічник міністра фінансів США з питань економічної політики, повідомляє Reuters.

США заявили про сигнали, які вказують на розуміння з боку Китаю й Індії щодо необхідності запровадження цінового порогу для імпорту російської нафти.

План обмеження цін, узгоджений країнами G7, передбачає відмову країн-учасниць у страхових, фінансових, брокерських, навігаційних та інших послугах для нафтових вантажів, ціна яких перевищує максимальну ціну на нафту та нафтопродукти, яка ще не визначена. 

Цінова межа розраховуватиметься на основі долара за барель, і буде встановлена на рівні, який збереже стимул для компаній з видобутку.

За словами Гарріса, мета обмеження ціни — «зберегти торгівлю російською нафтою, але за нижчими цінами», — сказав Гарріс. Попри те, що рівень ціни не встановлено, мета обмеження полягає в тому, щоб збільшити різницю між еталонним показником російської нафти Urals і міжнародним еталонним показником Brent.

«Ми можемо досягти дуже успішного обмеження ціни без жодного бареля, проданого під лімітом. Якщо те, що ми зробили, це забезпечили імпортерам важелі, щоб отримати найкращу можливу знижку — нас це цілком влаштовує», — резюмував посадовець.

Ольга Горбенко.