Одеських митників звинувачують у шахрайстві під час експорту зерна

Одеських митників звинувачують у шахрайстві під час експорту зерна


Український парламент почав розслідування щодо схеми з відмивання грошей під час експорту зерна з портів Одещини.

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради допитала голову української митниці та виконувача обов’язків її Одеської філії. Комісія виявила факт шахрайства та відмивання грошей на ринку зерна. Було відомо, що численні підставні компанії беруть участь у схемах ухилення від сплати податків і змінюють записи у своїх книгах, таким чином приховуючи доходи від податкової служби, повідомляє Kyiv Post.

Митні декларації подали 3 тис. компаній, серед них були сотні підозрілих осіб. Щонайменше половина підозрілих компаній «відпливли разом із зерном», заявив народний депутат Ярослав Железняк.

На початку січня під час раптового рейду ДСБУ та СБУ видали 30 ордерів на обшуки на Одеській митниці. Зокрема, обшуки пройшли й на митних постах трьох головних регіональних морських портів.

Нагадаємо, наприкінці листопада 2022 року група українських депутатів заявила про шахрайську схему в Одеському порту, пов’язану з ринком зерна та міжнародною торгівлею. Серед них був і продаж активів росіянам, і корупційна схема з підкупом трейдерів за доступ до зернового коридору.

Схема, яку розслідує ДСБУ, в основному зосереджена на малих зернотрейдерах, які з’явилися на ринку після початку повномасштабного російського вторгнення. Тисячі дрібних фермерів почали міжнародну торгівлю своїм зерном за допомогою кількох сотень брокерів, які з’явилися раптово. Багато з них були фіктивними корпораціями, створеними за одну ніч.

За словами трейдерів, місцеві фермери скористалися лазівкою в законодавстві, яка дозволила їм використовувати чорний валютний ринок, де обмінний курс був набагато вигіднішим, ніж курс для офіційних банківських операцій.

Ці справи стали частиною розслідування щодо відмивання грошей. За даними джерела в тимчасовій слідчій комісії, співвласником однієї з компаній, задіяних у незаконних схемах, є громадянин росії, що проживає в окупованому Донецьку.

На сайті агентства YouControl до профілю цього підприємства прикріплено попередження: «Контрагенти суб’єкта, який знаходиться на тимчасово окупованій території, позбавлені можливості здійснювати будь-які операції. <…> Це може призвести до фінансових втрат і дестабілізації бізнесу, а також привернути увагу правоохоронних органів».

Раніше USM писав, що на Одещині викрили корупційну схему, пов’язану з «зерновим коридором». Щоб приховати роботу схеми, посадовці Держпродспоживслужби визначили окремі комерційні підприємства, які під виглядом консультацій та фумігаційних послуг експортерам зернових культур виступали посередниками при отриманні хабарів.



Наш Telegram канал