Обсяг експорту з українських портів зменшився на 3 млн тонн щомісяця
Через саботаж росії в роботі «зернового» коридору, світ недоотримує мільйони тонн продовольства щомісяця.
За час роботи Чорноморської ініціативи Україна експортувала 17,8 млн тонн агропродукції на 659 суднах з портів Великої Одеси. Загалом збіжжя відправили до 40 країн світу, повідомляє у Facebook Міністерство інфраструктури України.
За умови повноцінного функціонування «зернового» коридору, обсяги українського експорту на світові ринки мали становити 25–29 млн тонн. Так, з жовтня українські порти змушені працювати на половину потужності. Щомісячний обсяг експорту зменшився на 3 млн тонн.
Так, цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі призводить до черги з понад 100 суден.
«По-перше, як тільки обсяг експорту почав зростати російська сторона скоротила кількість інспекційних команд з 5 до 3 без будь-якого пояснення. По-друге, штучно збільшують час на проведення самих інспекцій через перевірку показників роботи суден, які не регламентовані документами СКЦ та не мають жодного відношення до Зернової угоди», — зазначили у Міністерстві.
Наразі відбувається 5–7 перевірок за день — при мінімально необхідних 16–18. Непоодинокі випадки, коли росіяни просто відмовляються працювати з вигаданих причин, коли всі інші сторони в СКЦ підтверджують умови для продовження інспекції.
«Проблема вирішується збільшенням інспекційних груп та кількістю інспекцій в день. Ми неодноразово звертались до наших партнерів по угоді і вони готові до цього. В листопаді, коли в Босфорі очікували понад 200 суден, ООН та Туреччина самостійно провели за два дні 86 інспекцій та довели, що це цілком реально», – пояснив представник України в СКЦ Руслан Сахаутдінов.
Станом на 18 січня, в Босфорі на інспекцію СКЦ очікує 121 судно (28 — з агропродукцією на борту, ще 93 судна йдуть до портів під завантаження). Середній час очікування займає від 2 до 5 тижнів, що також призводить до мільйонних збитків вантажовласників.
Такий стан речей відображається на обсягах експорту. Так, у листопаді з портів Одещини відправилось на 47% менше агропродукції, ніж у жовтні. Якщо в жовтні було недоекспортованно майже 2 млн тонн агропродукції, то в листопаді та грудні це вже по 3 млн тонн на місяць. На жаль, ця тенденція зберігається й досі.