Нафтогазовий експорт РФ обвалився до мінімуму з липня 2023 року

Обсяги експорту сирої нафти з Росії та супутні доходи різко скоротилися, досягнувши найнижчого рівня з середини липня минулого року.
За чотири тижні до 13 квітня середньодобові поставки з усіх російських портів знизилися до 3,13 млн барелів — мінімум з лютого 2024 року та на 320 тисяч барелів менше порівняно з нещодавнім піковим рівнем. Про це пише Bloomberg.
На фоні цього зменшення потужності експорту ціна на нафту впала більш ніж на $9 за барель. Як результат, валова вартість щотижневих поставок просіла на 6% — до $1,29 млрд. Це найнижчий показник з періоду, що завершився 16 липня 2023 року.
Загальний дохід від російського експорту за минулий тиждень упав ще суттєвіше — на 16%, або до $1,15 млрд. Така динаміка підриває ключове джерело фінансування для Кремля, зокрема у контексті ведення війни проти України.
Разом із тим, на ринку російських сортів нафти спостерігається суттєве зниження цін. Urals, що відвантажується з балтійських портів, подешевшала на $9,10 за барель, а вантажі з Чорного моря — на $9,40. Преміальний тихоокеанський сорт ESPO втратив у ціні $9,70, а в Індії — ключовому покупцеві — російську нафту придбавали приблизно на $9 дешевше.
Ціни знизилися до рівнів, які дозволяють здійснювати транспортування російської нафти за участі західних суден та страхових компаній, що підпадають під обмеження «цінової стелі» у $60 за барель. Після тривалої паузи ці судна повертаються до перевезень російських барелів, що свідчить про зниження вартості нафти нижче встановленого порогу.
Росія як член ОПЕК+ наразі не отримує переваг від останнього рішення картелю щодо збільшення видобутку, адже її власна частка обмежена попередніми зобов’язаннями щодо скорочень. Ймовірно, Москва зможе наростити експорт не раніше жовтня.
У той же час експорт до Туреччини стабільно тримається на рівні близько 210 тис. барелів на добу — найвищий показник з лютого. Загалом за звітний тиждень завантажили 21,93 млн барелів на 29 танкерах — на 300 тисяч барелів менше, ніж попереднього тижня.
Значна частина експорту надходить до Азії, але понад 500 тисяч барелів на добу транспортується без зазначення кінцевих пунктів призначення або через транзитні зони на кшталт Суецького каналу.
Нещодавно USM писав, що у США пропонували конфіскувати нафту з танкерів «тіньового флоту» Росії.