На греблі Каховської ГЕС проведуть дослідження за допомогою ЮНЕСКО

На греблі Каховської ГЕС проведуть дослідження за допомогою ЮНЕСКО


ЮНЕСКО допоможе провести археологічні дослідження на територіях, які постраждали в результаті руйнування греблі Каховської ГЕС.

Про це стало відомо під час зустрічі Міністерства культури та інформаційної політики України та бюро ЮНЕСКО в Україні.

«Відповідати за реалізацію цього проєкту буде Національний заповідник «Хортиця», який знаходиться поряд з об’єктами та вже має певну історію участі в проєкті. На місці легше розв’язувати усі оперативні питання», – підкреслив т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Голова бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі підкреслила, що вони готові надавати всебічну підтримку.

«Зокрема, щодо того, аби сприяти співпраці між органами влади та різними організаціями, також підтримувати цей процес логістично та організаційно», – зазначила голова бюро ЮНЕСКО в Україні.

За її словами, ЮНЕСКО має доступ до супутникових зображень. Це додатково допоможе моніторити ситуацію на обʼєктах на окупованих територіях та може скоординувати археологічні дослідження.

К’яра Децці Бардескі.

Директор Інституту археології НАН України Віктор Чабай пояснив, що зараз важливо запобігти пограбуванню територій, які стали доступними після знищення дамби, наскільки це можливо з безпекових міркувань. 

Зазначимо, греблі – це об’єкти, які захищені законами воєнного часу та Женевською конвенцією. Зараз в зоні ризику залишаються сотні пам’яток археології та історії.

Як писав USM, 6 червня 2023 року росіяни підірвали Каховську гідроелектростанцію. ГЕС була повністю зруйнована і відновленню не підлягає. Росіяни здійснили теракт на Каховській ГЕС свідомо. До неї прибула група спецпризначення російської окупаційної армії та здійснила підрив.