На 225% зросли обсяги «тіньового» експорту рф

На 225% зросли обсяги «тіньового» експорту рф


Росіяни збільшили обсяги перевезень нафти «тіньовим» флотом на 225%.

Росіяни продовжують обходити західні санкції. Все більше танкерів з роснафтою вимикають свої транспондери, що збільшує ризики аварій у морі, повідомляє Platt.

Згідно з аналізом S&P Global Market Intelligence, обсяг «тіньового» експорту нафти з рф зріс на 225%. У першому кварталі 2023 року принаймні 215 танкерів загальним дедвейтом 9,31 млн тонн були залучені у 524 «тіньових» ship-to-ship операціях.

Для порівняння, за аналогічний період минулого року аналітики зафіксували 161 перевантаження з судна на судно з вимкненими транспондерами. У «тіньових» операціях були долучені лише 72 танкери дедвейтом 2,40 млн тонн.

За січень-березень у водах окупованого Криму та на морських шляхах поблизу Калінінграда зафіксували 312 «тіньових» ship-to-ship операцій.

Купівля роснафти залишається дуже прибутковим бізнесом, попри санкції. Власники танкерів можуть заробляти мільйони доларів лише за один рейс. Дані S&P Global Commodities at Sea показують, що 102,4 млн барелів нафтопродукції були перевантажені через «тіньові» ship-to-ship операції протягом першого кварталу.

Як тільки танкер вимикає AIS, моряки на інших суднах можуть не помітити його без зорового контакту. Це суттєво збільшує ризики зіткнення та забруднення океанів нафтопродуктами, попереджають експерти.

Ризики збільшує й те, що «тіньові» судна, як правило, мають застаріле обладнання та слабкі корпуси через корозію. Наприклад, на початку травня «тіньовий» танкер Pablo 1997 року випуску загорівся біля Малайзії. Тоді троє членів екіпажу зникли безвісти.