Морські поставки в обхід санкцій: що возитиме росія в Калінінград?
Російська “Оборонлогистика” запустила нові пороми на лінію, що з’єднує Калініград з рф. Раніше Литва заборонила сухопутний транзит санкційних товарів через свою територію, тож, вочевидь, росія спробує обійти цю заборону.
Калінінград має для росії стратегічне значення, оскільки тут базується найбільша військово-морська база російського флоту. Проте Литва, що межує з відокремленим регіоном рф, не дозволяє країні-терористу насичувати область військовими вантажами й товарами. Тож росія намагається налагодити морське сполучення з Калінінградом, аби в обхід санкцій поставляти туди заборонені вантажі.
Нагадаємо: навесні “Росморпорт” подвоїв склад флоту на поромній переправі, аби “підвищити транспортну безпеку Калінінградської області та забезпечити перевезення вантажів, необхідних для внутрішнього споживання регіону”. Багато ЗМІ тоді повідомляли про завезення військових вантажів до Калінінграду. І вже у червні, після перших санкцій ЄС, Литва припинила транзит санкційних вантажів і товарів військового та подвійного призначення між Калінінградською областю і основною частиною росії.
В забороні транзиту йшлося, зокрема, про метали та будматеріали, – а це близько половини всіх вантажів, що йшли через Литву. Майже одразу індекс промислового виробництва Калінінградської області знизився на чверть, і економіка регіону продовжує падати. Власне, ці економічні показники росія використовує, аби зняти обмеження на транспортні перевезення.
В липні Єврокомісія дещо послабила “блокаду” Калінінграда, дозволивши транзит несанкційних товарів залізничним транспортом. Проте перевезення автошляхами досі обмежене, тож росія хоче налагодити морські шляхи доставлення товарів у регіон.
У серпні морське вантажне сполучення регіону забезпечували всього 4 порома. Керівництво Калінінградської області заявляло, що на поромну лінію Усть-Луга — Балтійськ потрібні аж 22 судна для перевезення товарів.
Вже у вересні Балтійським морем курсують 13 суден: цікаво, що оператором шести з них є російська компанія «Оборонлогистика». Ймовірно, це пов’язано зі спробою обходити заборону ЄС на сухопутний транзит підсанкційних товарів.
Так, 27 вересня на лінію вийшов суховантаж Sparta типу Ro-Ro/Lo-Lo, призначений для перевезення накатної техніки. Відзначимо, що саме Sparta та її “sisterships” перевозили ракети С-300ПМУ-2 із Сирії та безпілотні літальні апарати з Ірану. Зокрема, «Оборонлогистика» цими суховантажами могла доставляти морем в росію іранські безпілотники.
Перекидання на Балтійське море цих суден навряд чи можна назвати логістично зручним рішенням для “перевезення вантажів, необхідних для внутрішнього споживання регіону”. Очевидно, що спроба налагодити морське сполучення свідчить про намагання перевозити саме підсанкційні товари. За час війни в Україні росія навчилась майстерно обходити різні види заборон та обмежень.
На фоні “хлопків” на Північному Потоці й розмахування “Іскандерами”, це виглядає як демонстрація ставлення до “недружніх” країн. Цікаво, що сама держава-терорист і досі розповсюджує наративи про те, що Литва «годувалася з транзитів і тримала каміння за пазухою». Тож можна припустити, що росію чекають нові обмеження від ЄС – тепер і в Балтійському морі.