«Ми Присягу й Вітчизну не зрадили», – як легендарний фрегат повертався до України

«Ми Присягу й Вітчизну не зрадили», – як легендарний фрегат повертався до України


Дев’ять років тому фрегат «Гетьман Сагайдачний» зайшов до Одеського порту, попри накази направлятися до вже окупованого Севастополя. Про те, як розгортались події на кораблі у перші дні війни, розповів у Facebook журналіст Олексій Мочанов.

«Гетьман Сагайдачний» – флагманський фрегат ВМС України, спущений на воду 29 березня 1992 року. На озброєнні фрегата – одна пускова установка «Оса-МА2», артилерійська установка АК-100, зенітна установка АК-630М, протичовнові торпедні та реактивні апарати. Також корабель мав 1 гелікоптер Ка-27ПС у палубному ангарі. Потужність двигунів «Сагайдачного» сягала 55,5 тис. кінських сил. Корабель розрахований на 198 членів екіпажу, з яких 31 офіцер. 

З початку бойової служби «Сагайдачний» став одним із найбільш «ходових» кораблів ВМС. Так, у 2008 році корабель упродовж 3 місяців брав участь в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля» у Середземному морі.

Згодом, у березні 2013 року фрегат вирушив із Севастополя у тривалий морський похід. Тоді «Сагайдачний» брав участь в операціях з протидії піратству «Океанський щит» в Індійському океані й «Атланта» в Аденській затоці. 

Корабель завершив виконання бойових задач лише 28 лютого. «Гетьман Сагайдачний» прибув на військово-морську базу Суда-бей (острів Крит). В регіоні був майже відсутній звязок, тож про початок російської агресії в Україні екіпаж дізнався вже на Криті, згадує один з офіцерів.

В той час росіяни утримували у Чорному морі 9 великих десантних кораблів. Також у регіоні маневрували крейсер «Москва», фрегат «Смєтлівий» і два корвети. Тож моряки розуміли, що повернення фрегата в Україну «може затриматись, або навіть закінчитися боєм».

Флагманський фрегат був надзвичайно важливим символом, особливо на порозі затяжної війни. І рашисти це розуміли. Вже 1 березня рф почала інформаційну атаку. РосЗМІ писали, що «Гетьман Сагайдачний» нібито перейшов на сторону рф. Для спростування цього фейку екіпаж корабля підняв Військово-Морський прапор України. Фотографії з українського фрегата «облетіли» всю Україну. Тоді зʼявилась надія, а згодом і рішучість — врятувати український фрегат.

Більшість екіпажу до останнього не знала, куди направиться корабель: в окупований Севастополь чи все ж в Одесу. Коли «Гетьман Сагайдачний» проходив Босфор, на зв’язок з екіпажем вийшов зрадник України, екскомандувач ВМС Денис Березовський — наказав йти в Севастополь. 

Того ж дня в. о. міністра оборони України Ігор Тенюх по супутниковому звʼязку затвердив пропозицію прямувати в порт Одеси. Розрахунок вже був, і після виходу з територіальних вод Туреччини корабель плавно відхилився від попереднього курсу. 

«Гетьман Сагайдачний» на швидкості 27 вузлів пішов на Одесу. Зазвичай перехід морем здійснюється з економічною швидкістю. Для фрегата вона становила 12­-14 вузлів. Така швидкість була розрахована й для переходу в Севастополь. Росіяни сподівалися, що екіпаж «Сагайдачного» буде економити паливо, й не ризикне відхилятися від курсу. Проте ворог помилився. 

Близько шостої ранку 5 березня, корабель підійшов до територіальних вод України на сході від Чорноморська. 

«Ми лише прорахували й успішно здійснили задум. – згадують офіцери. – Ми Присягу й Вітчизну не зрадили».

Весь шлях від Дарданелл «Сагайдачного» супроводжував турецький ракетний катер. Тоді в новинах повідомляли, що фрегат ВМС Туреччини захищав українське судно від атаки з боку рф. За кілька років стало відомо, що задача ракетного катера була іншою: прослідкувати прибуття фрегата у підконтрольний Україні порт.

Врешті-решт, новим «домом» корабля стала Одеса. Завдяки рішучості старшого офіцерського складу, фрегат врятували від рашистів — як виявилося, вчасно. В ніч на 6 березня росіяни заблокували вихід із затоки Донузлав у Криму двом кораблям ВМС України. Почався довгий період окупації Криму. 

За тиждень фрегат «Гетьман Сагайдачний» вже захищав свою Батьківщину. Так, 14 березня фрегат зіткнувся з військово-морською групою російських кораблів в українських територіальних водах. Коли «Сагайдачний» підійшов до групи, вона вийшла в міжнародні води. Як би склалися обставини за відсутності фрегата — залишається тільки гадати.

У 2021 році на ремонт і модернізацію фрегата Уряд виділив 436 млн гривень. У липні «Гетьман Сагайдачний» зайшов на ремонт на суднобудівний завод «Нібулон» у Миколаєві.

На жаль, з початком повномасштабного вторгнення, 4 березня 2022 року, флагман ВМС України довелося затопити, аби він не дістався ворогу. 

«Важко уявити більш складне рішення для мужнього воїна та всієї команди. Але ми збудуємо новий флот. Сучасний, потужний. Головне зараз – встояти», – коментував затоплення міністр оборони України Олексій Резніков.

Так закінчується історія легендарного корабля — «гетьмана» Військово-морських сил України, який попри все залишився вірним своєму народові. 

Однак історія новітнього українського флоту тільки починається. Зокрема USM писав, що за рік повномасштабної війни з росією морський потенціал України зріс у декілька разів.



Стрічка новин
Наш Telegram канал