Maersk заперечує перевезення зброї та боєприпасів до Ізраїлю

Maersk заперечує перевезення зброї та боєприпасів до Ізраїлю


Керівництво данської судноплавної компанії Maersk заперечує транспортування зброї чи боєприпасів до Ізраїлю.

Акціонери Maersk відхилили пропозицію про заборону перевезення зброї до Ізраїлю, повідомляє The Maritime Executive

На щорічних загальних зборах у вівторок, 18 березня, акціонери Maersk проголосували проти резолюції активістів-інвесторів, яка передбачала заборону компанії на перевезення озброєнь до Ізраїлю.

На початку місяця активістська група Kritiske Aktionærer подала пропозицію щодо припинення перевезення компанією Maersk військових вантажів до Ізраїлю. Керівництво компанії виступило проти цього, і коли питання було винесене на голосування на щорічних зборах у вівторок, воно не отримало підтримки.

Maersk заперечує перевезення зброї або боєприпасів до Ізраїлю. У заяві 18 березня компанія зазначила, що її американська дочірня компанія Maersk Line Ltd. (MLL) жодного разу не подавала транспортний план на перевезення «класифікованих або чутливих вантажів, до яких належить зброя та боєприпаси». MLL є учасником Програми морської безпеки США (MSP) і експлуатує судна під прапором США, які перевозять федеральні вантажі, зокрема військову допомогу, що є критично важливим елементом зовнішньої політики США.

Однак критики Maersk мають іншу думку щодо того, які вантажі можна вважати «зброєю». Група журналістських розслідувань Danwatch отримала коносаменти, які, ймовірно, свідчать про те, що понад десяток суден, що належать Maersk, з початку конфлікту в Газі доставили до Ізраїлю тисячі тонн товарів військового призначення. В одному з випадків у коносаменті зазначено, що MLL у листопаді 2023 року відправила до Хайфи сім броньованих тактичних вантажівок Heavy Expanded Mobility Tactical Trucks (HEMTT). Хоча HEMTT є транспортними засобами, вони відповідають визначенню військового обладнання в ЄС, і ізраїльські сили використовували їх у Газі для логістики та перевезення полонених.

Таблоїд Ekstra Bladet також ідентифікував дев’ять коносаментів із кодом HTS 9306.90 (вибухові боєприпаси та їхні частини), чотири з кодом HTS 9305.91 (деталі гармат) і 31 із кодом HTS 9306.30 (компоненти патронів).

«Перевезення вантажів від імені уряду США не містить зброї чи боєприпасів. Ці вантажі включають обладнання, пов’язане з військовою сферою, і є частиною політики США у рамках програми безпекової співпраці між США та Ізраїлем», – заявили в Maersk у відповідь на запит Ekstra Bladet.

У своїй заяві у вівторок Maersk знову заперечила перевезення зброї до Ізраїлю та виступила проти «викривлень» щодо її діяльності.

«[Активістська] кампанія поширює неточні звинувачення та в деяких випадках містить припущення, представлені як задокументовані факти, а також, схоже, вводить в оману шляхом викривлення загальнодоступних даних, — йдеться у заяві Maersk. — На жаль, ми також зіткнулися з актами вандалізму та незаконними, агресивними демонстраціями на наших об’єктах та проти наших співробітників. Це не змінить нашу позицію чи нашу бізнес-практику, яка керується міжнародними стандартами».

Компанія заявила, що дотримується суворої політики «неперевезення» зброї чи боєприпасів до зон активного конфлікту та діє відповідно до всіх міжнародних норм. 

«Ми повністю усвідомлюємо нашу відповідальність як глобального логістичного оператора і розуміємо, що саме на нас покладено обов’язок постійно посилювати міжнародно узгоджені принципи відповідального ведення бізнесу — особливо коли йдеться про діяльність у зонах активного конфлікту», — зазначили в Maersk.

Раніше USM повідомляв, що у рамках угоди між Maersk та Hapag-Lloyd залучать 340 суден.