Кукурудза може знову стати головною експортною агропродукцією України
Позиції кукурудзи на ринку агропромислового комплексу поступово міцнішають.
Ціни на кукурудзу стрімко наближаються до рівня фуражної пшениці на базисі FOB, повертаючи кукурудзі роль ключового товару в зерновому секторі. Про це пише Latifundist із посиланням на аналітиків ASAP Agri.
Згідно з прогнозом УЗА, врожай кукурудзи в Україні у 2024 році скоротиться на 21% у порівнянні з попереднім роком — з 29,6 млн тонн до 23,4 млн тонн. Відповідно експорт кукурудзи також зменшиться майже на 30% — з 26 млн тонн до 18,5 млн тонн.
Протягом другої половини вегетаційного періоду ціни на кукурудзу демонстрували стабільне зростання, випереджаючи інші зернові. Якщо у середині червня українська кукурудза була на 20 доларів дешевша за фуражну пшеницю, то сьогодні ціни майже зрівнялися. Премія на пшеницю з 11,5% протеїном порівняно з кукурудзою зараз становить 10 доларів, що стримує падіння ціни на продовольчу пшеницю на внутрішньому ринку.
«Цей новий ринковий факт може бути позитивним для українських виробників. По-перше, на світовому ринку, ціни на кукурудзу в Чикаго щойно відновилися, піднявшись вище психологічного рівня у 4 $/буш, що тепер має стати сильною підтримкою для ринку. У короткостроковій перспективі ми очікуємо на скорочення оцінки врожайності кукурудзи в США, що може підтримати ринок. Це може статися після виходу місячного звіту WASDE», — йдеться у повідомленні ASAP Agri.
Аналітики також підкреслюють, що зерновий сектор отримує підтримку від олійних культур. Це підтверджується високим рівнем співвідношення соя/кукурудза на CBOT та ріпак/пшениця на Euronext. До того ж посуха в Бразилії, яка перешкоджає сівбі сої, продовжує сприяти підтримці цін на олійні культури.
При цьому наразі єдиним недоліком української кукурудзи є те, що вона дорога порівняно з ринковим орієнтиром — Чикаго. Так, зараз український CPT торгується на 20 доларів вище грудневого контракту. Схожа ситуація спостерігалася до повномасштабного вторгнення. Зараз премія у 20 доларів утворилася через очікування щодо збільшення попиту з боку покупців та небажання фермерів продавати збіжжя.
Напередодні USM писав, що з початку нового сезону українські агровиробники експортували понад 8 млн тонн зерна.