Країни ЄС закликають посилити санкції проти російського експорту металу
Країни ЄС хочуть посилити санкції проти експорту металів з РФ. Це сприятиме скороченню доходів, які Кремль використовує для фінансування війни в Україні.
Десять країн Європейського Союзу виступили з ініціативою посилити санкції проти Росії, зокрема, ввести обмеження на торгівлю металами, такими як алюміній. Про це повідомляють Reuters.
На сьогодні санкційний список ЄС охоплює понад 2 тисячі фізичних і юридичних осіб, однак не включає російські металургійні компанії, зокрема таких виробників, як «Русал».
У листі, направленому до керівництва ЄС два тижні тому, країни-ініціатори, серед яких Польща, Данія, Чехія, Ірландія, Естонія, Латвія, Литва, Швеція, Фінляндія та Румунія, наголошують на необхідності заборони металів російського походження.
Польща, яка з січня головуватиме в ЄС, активно просуває це питання, хоча Угорщина виступає проти. Представники Франції, які раніше виступали проти санкцій, тепер готові розглянути це питання.
«Метали є другим за важливістю джерелом доходів Росії після викопного палива. Ми повинні ввести додаткові обмеження на імпорт металів», — йдеться в документі.
Очікується, що Єврокомісія представить новий санкційний пакет у другій половині січня, а його затвердження може відбутися в лютому — до третьої річниці російського вторгнення в Україну.
На відміну від США та Великобританії, які вже ввели заборону на імпорт російського металу, ЄС поки що обмежився лише забороною алюмінієвих виробів, таких як дріт, труби та фольга. Це становить менше 15% імпорту металу в ЄС.
Більшість металоспоживачів у Європі вже знайшли альтернативних постачальників, наприклад, мідь із Перу та Сербії. Однак ЄС усе ще імпортує значні обсяги первинного алюмінію з Росії. Згідно з даними Trade Data Monitor, з січня по вересень імпорт російського алюмінію до ЄС склав 118 тисяч тонн, що дорівнює 6% загального обсягу. Це значно менше, ніж 11% і 20% за аналогічні періоди 2022 і 2021 років.
Одна з альтернатив санкціям, яку розглядають у ЄС, — запровадження штрафних мит на російський метал. Такий підхід не потребує одностайності серед членів Ради ЄС і може стати компромісом.
Напередодні USM писав, що 12 країн Північної Європи посилять контроль за «тіньовим флотом» РФ.