Голова МЗС Польщі: ЄС готує санкції проти капітанів «тіньового флоту» РФ
![](https://usm.media/wp-content/uploads/2025/02/golova-mzs-polshhi-yes-gotuye-sankcziyi-proti-kapitaniv-tinovogo-flotu-rf-1024x448.jpeg)
Брюссель шукає правові механізми для покарання суден-порушників, що загрожують критичній підводній інфраструктурі.
ЄС розглядає можливість запровадження санкцій проти капітанів суден РФ, що входять до «тіньового флоту» і беруть участь у підозрілих маневрах поблизу об’єктів критичної інфраструктури. Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, пише «Укрінформ».
«Ми просили ЄС почати застосування санкцій проти капітанів суден «тіньового флоту», імена яких відомі. Якщо вони завдають шкоди та не можуть пояснити своїх дій — їх слід включати до списку індивідуальних санкцій. Це стане ефективним засобом стримування», — наголосив дипломат.
За його словами, чинна Конвенція ООН з морського права не передбачає затримання суден навіть у разі їхніх зловмисних дій у міжнародних водах. Через це ЄС шукає правові механізми, які дозволять покарати порушників та обмежити їхні можливості для обходу санкцій.
За словами Сікорського, протягом останніх 18 місяців судна «тіньового флоту» РФ були причетні до дивних інцидентів у Балтійському морі. Зокрема, у них «раптово» падали якорі, що призводило до розриву енергетичних і комунікаційних кабелів.
«Капітани цих суден, як і їхні власники, часто реєструються в офшорах, мають сумнівне або відсутнє страхування та використовують Конвенцію ООН як прикриття для своїх дій. Адже за міжнародним правом скидання якоря у відкритому морі не є злочином», — зазначив польський міністр.
Країни Балтії та Північної Європи вже висловили занепокоєння, що Росія може готувати масштабні диверсії, використовуючи як комерційні, так і військові судна. Так, росіяни можуть здійснювати картографію підводної інфраструктури, що потенційно становить загрозу для зв’язку та енергопостачання в регіоні.
За даними Київської школи економіки, до складу «тіньового флоту» Росії входить понад 650 суден. Як напередодні повідомляв USM, РФ закупила третину танкерів для «тіньового флоту» у США та ЄС — вже після 2022 року.