Ефект метелика: як російське вторгнення змінило ситуацію на ринку газовозів

Ефект метелика: як російське вторгнення змінило ситуацію на ринку газовозів


За останній рік обсяги замовлень на газовози сягнули рекордних показників. Як змінилась кон’юнктура газового ринку, хто стане новим лідером за експортом ЗПГ і до чого тут росія — читайте в матеріалі USM.

У лютому 2022 року росія розв’язала найбільшу за 77 років війну в Європі. Варварська жорстокість і ницість «загадкової російської душі» підштовхнула цивілізовані країни до відмежування від країни-терориста.

Так, тісні торговельні відносини росії з країнами ЄС опинились під питанням. Врешті-решт, занепокоєння щодо власної енергетичної безпеки потроху перевищують необхідність купувати дешевий російський газ. Європейські країни почали шукати альтернативу російським газопроводам. Врешті-решт, Європа обрала закупівлі заокеанського зрідженого газу.

Ситуація на ЗПГ-ринку

Провідним постачальником ЗПГ до Європи стали США. Так, на заміну газопроводам з рф країни ЄС збільшили закупівлі американського зрідженого газу до 140%. Імпорт ЗПГ зі США допоміг Європі компенсувати різке падіння постачань з росії. Очікується, що до 2027 року США стануть найбільшим експортером ЗПГ у світі. 

Своєю чергою, стрімке збільшення імпорту ЗПГ морем до країн Європи стимулює попит на плавучі сховища та установки для регазифікації. Так, з початку минулого року в експлуатацію ввели 5 нових ЗПГ-терміналів, ще 8 знаходяться на стадії будівництва. На думку експертів Drewry, найближчими роками світові постачання ЗПГ сягнуть близько 25 млн метричних тонн на рік.

Наразі перше місце за експортом ЗПГ посідає Австралія. За 2022 рік країна продала рекордні 81,4 млн метричних тонн ЗПГ, повідомляє EnergyQuest. Таким чином, країна 5 рік поспіль залишається найбільшим продавцем зрідженого газу. У 2021 році Австралія відправила трохи менше — 80,23 млн метричних тонн енергоносія. Також у 2022 році серед найбільших постачальників ЗПГ традиційно опинились Катар, росія та Малайзія.

Обсяг замовлень на газовози б’є рекорди

Зростання попиту на морські перевезення зрідженого природного газу спричинило підвищення цін на нові судна — до 250 млн доларів. Торік загальна вартість замовлень на них склала 33,7 млрд доларів — на 87% більше, порівняно з 18 076,25 млн доларів у 2021 році. 

Найбільше замовлень минулого року прийшлося на верфі Південної Кореї. Очікується, що до 2025 року верфі Hyundai, Daewoo та Samsung будуть повністю заповнені. Через це частку корейського суднобудівного ринку захоплює Китай. 

Так, у грудні кількість замовлень на газовози у китайських суднобудівників збільшилася втричі — через зростання ставок фрахту. Загалом китайські верфі торік отримали 45 замовлень на ЗПГ-танкери. Вартість будівництва суден становить 9,8 млрд доларів, що у п’ять разів перевищує вартість замовлень 2021 року, писали Clarksons Research.

Станом на кінець березня цього року на китайські верфі припадає 21% світових замовлень — на суму 60 млрд доларів. Про це свідчать дані Clarksons. Кількість замовлень, ймовірно, зростатиме через відставання південнокорейських заводів і збільшення витрат на будівництво танкерів, коментують аналітики ICIS.

Всього із 308 замовлених суден 285 газовозів мають місткість понад 100 тис. кубометрів. Це майже 93% всіх суднобудівних замовлень, розміщених на верфях Південної Кореї та Китаю. 

При цьому у 2023 році до світового флоту приєднають 48 газовозів, з яких 28 матимуть місткість від 174 тис. до 200 тис. кубометрів. Очікується, що світовий флот газовозів до 2026 року сягне позначки 1000 одиниць, пише судновий брокер Howe Robinson Partners.

Нагадаємо, до 2022 року лише одна верф у Китаї — Hudong-Zhonghua Shipbuilding of China — була здатна будувати великі газоноси. При цьому компанія займала менше 10% від частки ринку. Решту ринку зайняли три південнокорейські суднобудівники — Hyundai Heavy Industries, Samsung Heavy Industries і Daewoo Shipbuilding.

Портфель замовлень на газовози нарощує і французький суднобудівник Gaztransport & Technigaz (GTT). У 2022 році GTT отримав рекордні 162 замовлення на газовози та один FSRU, порівняно із 68 замовленнями у 2021 році. Загалом торік на верфях GTT обсяги замовлень зросли на 138%, заявив виконавчий директор GTT Філіп Бертероттьєр.

Хто власники флоту газовозів

Через зростання попиту на ЗПГ, великі судноплавні компанії зосередилися на поповненні флоту новими газовозами. Так, минулого року щотижня замовляли в середньому 3 судна для перевезення ЗПГ. 

Загалом за рік портфель замовлень склав 162 газовози, і це на 63% більше, порівняно з попереднім роком — тоді замовили 99 нових суден. Станом на кінець року світовий флот газовозів вже налічував 739 суден, підрахували аналітики Drewry.

Понад чверть контрактів на будівництво газовозів підписали судновласники з Японії. Зокрема, 44 замовлень прийшлося на судноплавні компанії MOL, NYK та Meiji Shipping. Наразі Японія володіє найбільшим флотом газовозів загальною вартістю 30,3 млрд доларів.

Так, у світі за кількістю газовозів лідирує океанічний перевізник Mitsui O.S.K. Lines Ltd (MOL). Загалом компанія володіє 38 суднами для ЗПГ вартістю 6,2 млрд доларів. Ці показники перевищують оцінку флоту MOL у 5,9 млрд доларів за 2020 рік. Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) трохи відстає з кількістю в 36 суден, Qatar Gas Transport має 33 газовози, малайзійська Malaysia International Shipping Corporation Berhad (MISC) оперує 28 одиницями флоту. П’ятірку лідерів замикає китайське державне підприємство Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) — із 26 газовозами. 

Повідомляється, що у 2022 році MOL придбала ще 19 нових газовозів. Перше ж місце за обсягами замовлень на нові судна зайняла компанія NYK — 20 газовозів за рік, пишуть VesselsValue.

Активно флот газовозів нарощує і Катар. Згідно зі звітом щорічного форуму GECF, країна забронювала місця на всіх основних суднобудівних верфях Південної Кореї для замовлення сотні нових газовозів протягом наступних 5 років. 

Геть від москви

Попри поступову відмову країн Європи від російського газу, кремль зміг перенаправити поставки до країн Азії. Так, найбільшими імпортерами ЗПГ від країни-терориста у 2022 році стали Японія, Китай, Південна Корея та Індонезія.

Нагадаємо, Японія є співвласником нафтогазового проєкту «Сахалін-2»: 60% видобутого скрапленого газу на острові отримує японська сторона. 

Проте на азійському ринку росіяни тримаються доволі невпевнено. Так, у березні цьогоріч Японія вже скоротила імпорт ЗПГ з росії на 40%, надаючи перевагу американському газу.

Загалом, до кінця року експорт російського газу може знизитися до 50 млрд кубометрів — такий прогноз наприкінці березня дала комісія з енергетики держдуми рф. Так, обсяг експорту газу з рф стане рекордно низьким з кінця 1970-х років. Очікується, що частка росії на світовому ринку знижуватиметься. Маючи найбільші у світі запаси газу, рф втратила можливість його продавати. 

Аби розв’язати проблему, уряд рф пропонує наростити експорт ЗПГ, побудувавши 94 заводи зі зрідження газу до 2035 року. Таким чином країна-терорист хоче втримати позиції на ринку, попри втрати прибутків від газопроводів. Нагадаємо, за підсумками 2022 року чистий прибуток російського «Газпрому» становив 747,246 млрд рублів — у 3,6 раза менше порівняно з 2021 роком (2,684 трлн рублів).

Але амбітні плани навряд чи втіляться — через санкції росія не може купувати установки для зрідження газу, нагадує директор з газових ринків Азії в S&P Чжі Сінь Чон. Тим часом експорт російських енергоносіїв невпинно падають. У найближче десятиліття обсяги поставок російського ЗПГ знизяться до 5%. 

Російська економіка здебільшого тримається на продажі нафти й газу. Як тільки кремль збільшує частку на світовому ринку, він одразу ж починає диктувати свої умови. Аби зменшити апетити рф, простої відмови від російських енергоносіїв замало. Москва вже неодноразово показувала свою здатність підлаштовуватися під зміни на ринку. Тож необхідно постійно посилювати санкційний тиск на рф. 

Чим швидше росія втратить можливість отримувати прибутки від газу, тим швидше «вєлікая» держава почне перейматися внутрішніми проблемами, а не розв’язуванням війн.

Данило Попов