EBA закликає уряд не встановлювати ручне регулювання агроекспорту

EBA закликає уряд не встановлювати ручне регулювання агроекспорту


Українські аграрії застерігають парламентарів від ухвалення законопроєктів «про боротьбу з тіньовим експортом зерна».

Два законопроєкти — №10168-2 та №10169-2, ймовірно, створять корупційні ризики — через можливе встановлення ручного режиму регулювання агроекспорту. Про це заявили в EBA.

Контроль експорту компаній зі світовим іменем і тривалим досвідом роботи на українському ринку повинні відрізнятися від заходів, що застосовуються до компаній, які можна віднести до більш ризикованого профілю перевірки. 

Отже, необхідно встановити чіткі критерії, за якими визначатиметься потенційна ризиковість операцій. 

За даними EBA, ймовірно, що до другого читання у законопроєкті №10168-2 залишаться норми щодо можливості блокування податкових накладних на експорт.

«Варто наголосити, що блокування податкової накладної в контексті даного механізму означатиме блокування фізичного експорту товару. Тож експерти Комітету зернових та олійних культур Європейської Бізнес Асоціації застерігають, що наслідком фізичного блокування експорту може стати колапс цілої системи морських портів України», — йдеться у заяві.

Крім цього, представники бізнесу висловлюють занепокоєння що, податкові органи зможуть блокувати експорт, визнаючи реальні торговельні операції фіктивними.

Ще одне положення, яке не підтримує EBA, — порядок встановлення мінімально допустимих експортних цін. Відповідно до законопроєктів, ціни встановлюватимуться лише один раз на місяць, що у багатьох випадках не відображає реальний рівень цін на ринку агропродукції. Наслідком упровадження такого механізму буде неможливість укладати й виконувати контракти за актуальними ринковими цінами.

Також в обох законопроєктах прописані норми так, що змішувати пшеницю для досягнення необхідних експортних специфікацій буде заборонено. А це є критичним для агрогалузі, наголосили в EBA.

Раніше нові законопроєкти не підтримала Американська торговельна палата. У відомстві США вважають, що вони створюють суттєві корупційні ризики та потенційне блокування експортного потоку агропродукції з України.

Нагадаємо, 4 квітня Податковий комітет ВРУ ухвалив до другого читання законопроєкти 10168-2 та 10169-2. Вони заявлені як ті, що допоможуть боротися з «тіньовим» експортом зерна та неповерненням валютного виторгу.



Наш Telegram канал