Дипломування моряків знову хочуть ускладнити: справу розглядатиме суд

Дипломування моряків знову хочуть ускладнити: справу розглядатиме суд


Сьогодні у Києві відбудеться судове засідання щодо скасування постанови Кабінету Міністрів про спрощення процедури дипломування моряків.

12 квітня об 11:50 відбудеться засідання Шостого апеляційного адміністративного суду за позовом колишніх членів Державної кваліфікаційної комісії — вони протестують проти реформи процедури дипломування моряків.

Наразі в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває низка справ, предметом розгляду в яких є оскарження Постанови №1499 «Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден». Про це у Facebook повідомив голова Адміністрації судноплавства Євген Ігнатенко.

У межах даних судових проваджень позивачі неодноразово подавали заяви про забезпечення позову, які не були задоволені судом першої інстанції. Відповідні ухвали експрацівники ДКК оскаржили до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суд розв’язуватиме питання щодо забезпечення позову у справі №320/1062/23 шляхом:

  • зупинення дії постанови Кабміну від 30.12.2022 №1499 «Деякі питання присвоєння звань особам командного складу морських суден»;
  • заборони Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України виконувати повноваження, визначені постановою.

«Так, з моменту прийняття Урядом Постанови №1499 в Україні розпочалась реформа процедури дипломування, тому повернення до старих схем неможливе.Водночас, є багато «зацікавлених» осіб, які невдоволені вказаними змінами та різними способами намагаються зупинити процес їх запровадження змін, зокрема, ініціюючи різні судові провадження», — прокоментував Ігнатенко.

В Адміністрації судноплавства зазначили, що за два місяці налагодили процес дипломування та видали за оновленою та прозорою процедурою морякам близько 1000 кваліфікаційних документів.

Нагадаємо, наприкінці минулого року Кабінет Міністрів новою постановою реформував систему підготовки та дипломування моряків, відповідно до міжнародних вимог та практик.

Документ вносить наступні зміни:

– цифровізація процесів та нівелювання можливості доступу третіх осіб до єдиного Державного реєстру документів моряків. Це має ліквідувати будь-які корупційні ризики через зведення до мінімуму впливу людського фактору;

– прийманням іспитів у моряків так само займатиметься Державна кваліфікаційна комісія (ДКК). До її складу увійдуть спеціалісти морської галузі, відомості відносно яких оприлюднюватимуться на вебсайті marad.gov.ua;

– заявку на отримання кваліфікаційних документів моряк може подати через портал «Дія»;

– встановили вичерпний перелік підстав для відмови у видачі морякам документів. Водночас, передбачена можливість не тільки судового оскарження рішень ДКК, а й адміністративного — шляхом направлення скарги до відповідної Апеляційної комісії;

– моряк матиме право бути присутнім під час засідання Апеляційної комісії, яка переглядатиме оскаржуване рішення ДКК.

– професійну компетенцію моряків перевірятимуть за допомогою визнаного у всьому світі CES-тесту замість компрометованого АСТ-тесту, який використовувався до цього;

– замість застарілих звань капітана малого/далекого плавання, терміну «мале плавання» як такого, та інших термінів, які не відповідали Конвенції ПДНВ, вводять поняття далекого та прибережного плавання, а також назви командного складу відповідно вимог Конвенції ПДНВ.

Зміни мають прибрати зайву ланку, яка гальмувала процес підготовки та дипломування моряків і викликала багато запитань. Внесені зміни наближають українську систему дипломування моряків до міжнародних стандартів.



Наш Telegram канал