Боротьба за лоцманські послуги: суд став на бік АМКУ проти МІУ

Верховний суд підтвердив, що Мінінфраструктури зобов’язане допустити до лоцманських послуг приватні компанії.
Верховний Суд визнав правомірним рішення Антимонопольного комітету України (АМКУ) щодо Міністерства інфраструктури України. Так, 20 квітня 2023 року постанову Північного апеляційного господарського суду та рішення Господарського суду Києва залишили без змін, повідомляє АМКУ.
Міністерство інфраструктури подало позов до АМКУ щодо скасування рішення 2021 року про право приватних компаній надавати лоцманські послуги.
Цю справу розглядав АМКУ за скаргою P&O Maritime Ukraine (бенефіціарами якої є брати Єгор Гребенніков та Андрій Ставніцер).
Компанія не могла розпочати діяльність на ринках лоцманських послуг у морських портах України, оскільки, згідно з наказами МІУ, лоцманські послуги може надавати виключно ДП «Дельта-лоцман».
Спочатку у серпні 2020 року АМКУ надав МІУ рекомендації щодо усунення зазначених перешкод для конкуренції. Їх не було виконано.
Вже у вересні 2021 року Антимонопольний комітет визнав бездіяльність мінестерства, яка полягала у неприведенні нормативно-правових актів до вимог Кодексу торговельного мореплавства України, а також Закону «Про морські порти України».
Мова йде про дискримінацію компанії за формою власності, а також порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції». Комітет своїм рішенням зобов’язав МІУ припинити порушення за півроку. Зокрема, порушення щодо:
- теоретичного навчання, тренажерної підготовки та практичного стажування кандидатів на посаду морського лоцмана;
- кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду морського лоцмана;
- входу на ринок лоцманських послуг;
- здійснення діяльності на ринку лоцманських послуг.