Баржі та плавкрани: «Ковальська» придбала флот для роботи на Дніпрі і Десні

Баржі та плавкрани: «Ковальська» придбала флот для роботи на Дніпрі і Десні


Фото ілюстративне. Укррічфлот.

Відома українська будівельно-промислова група «Ковальська» планує розвивати видобуток річкового піску.

Будівельно-промислова група «Ковальська» придбала низку компаній та обладнання, щоб розвивати власний видобуток річкового піску, пише ЦТС.

Група планує працювати на Дніпрі в Київській області та на Десні — в Чернігівській.

Так, компанія уклада угоду на придбання річкового флоту, зокрема самохідні й несамохідні баржі, буксири-штовхачі, плавкрани, обладнання для підводної розробки ґрунтів та завантаження на плавзасоби. 

Новий актив має потужність до 1 млн тонн на рік.

«Пісок є базовим будматеріалом для відбудови України — доріг, виготовлення бетону, залізобетонних конструкцій, сумішей. Також ми знижуємо залежність від зовнішніх постачань і пов’язані з цим операційні та репутаційні ризики», — зазначив гендиректор групи Сергій Пилипенко.

Зараз «Ковальська» має родовища з видобутку піску, пісковиків та вапняків у Львівській області, родовища гранітів у Житомирській області та родовища руслових пісків на річках Дніпро й Десна в Київській та Чернігівській областях.

За даними ЗМІ, у 2019 році «Ковальська» оцінювала свою річну потужність із виробництва товарних бетонів і розчинів у 4,6 млн кубометрів. Так, для виготовлення одного кубометра бетону необхідно 0,4 – 0,8 тонн піску. На той час річну потребу «Ковальської» у піску оцінювали у понад 2,5 млн тонн. 

Довідка.

Промислово-будівельна група (ПБГ)«Ковальська» утворилась у 1956 році коли розпочав працювати «Завод залізобетонних виробів № 3».

У 1982 році підприємство очолила Світлана Володимирівна Ковальська.

Після її смерті у 1993 році завод перейменували у Завод залізобетонних конструкцій ім. Світлани Ковальської.

Цікавий факт — у 2020 році ПБГ «Ковальська» долучилася до проєкту модернізації науково-дослідної антарктичної станції «Академік Вернадський». У січні 2021 року в Антарктиду вирушило судно із 70 тонн різних вантажів для ремонту та модернізації станції. З них 40 тонн — складові для бетонної суміші від «Ковальської».