Аналітики викрили маршрути тіньового танкера РФ — Sable вивозив нафту до Китаю, шпигуючи в Балтиці

Архівні дані капітана танкера Sable свідчать про системне ухилення від санкцій і залучення до розвідувально-диверсійної діяльності.
Аналітична компанія Dallas оприлюднила внутрішні документи, що стосуються діяльності одного з танкерів російського «тіньового флоту» — Sable (колишній Saint Vasilius, нині Sabina).
Судно, яке формально ходило під прапором Панами (а з травня 2025 — Коморських Островів), було неодноразово задіяне в транспортуванні арктичної нафти з Росії до Китаю, а також фігурує у розвідувальних операціях у Балтійському морі.
Капітаном судна є 47-річний росіянин Міхаіл Гущін, який підписав контракт із компанією Prominent Shipmanagement Limited у російському Приморську ще у 2023 році. За даними аналітиків, у другому півріччі 2023 року Sable щонайменше двічі здійснив рейси з Мурманська до М’янми, а вже у грудні прибув до порту Чжоушань у Китаї.

У лютому 2024 року судно вирушило до Суецького каналу за новими інструкціями, отриманими від «Газпромнєфті», та пізніше повернулося до Мурманська для завантаження арктичної нафти сорту «Новий Порт».
Аналітики фіксують випадки застосування навігаційного спуфінгу — Sable «переміщувався» на картах, не змінюючи фактичного розташування, зокрема симулював перебування біля берегів Норвегії.

Окрім нафтового експорту, Sable виконував функції спостереження за підводною інфраструктурою в Балтійському морі. За даними української розвідки, судна тіньового флоту РФ активно залучаються до шпигування за кабельними мережами, військово-морськими базами та терміналами країн ЄС.
У січні 2025 року США внесли танкер до санкційного списку, разом із керуючою компанією. Після цього судно змінило назву на Sabina і перейшло під прапор Коморських Островів. У червні 2025 року воно знову вирушило до Китаю з російською нафтою. Наразі Sabina перебуває під санкціями США, але все ще відсутня в чорних списках ЄС та Великої Британії.



Нещодавно USM повідомляв, що США готуються до жорстких санкцій проти Росії та покупців її нафти.