АМПУ озвучила пріоритети розвитку портів на 2025 рік

Бізнес зустрівся з новим очільником Адміністрації морських портів України Олександром Семиргою.
26 березня представники бізнесу взяли участь у робочій зустрічі з головою ДП «АМПУ» Олександром Семиргою, повідомили в Європейській Бізнес Асоціації.
За словами голови АМПУ, 2024 рік став продуктивним для портової галузі, значною мірою завдяки зусиллям ЗСУ, а також активній позиції бізнесу та державних органів.
Загальний обсяг перевалки досяг 97 млн тонн, з яких 80 млн тонн припали на Одесу, а 17 млн тонн — на Дунайський регіон. Проте, у порівнянні з попереднім роком, обсяги перевалки на Дунаї зменшилися вдвічі. Основними викликами, що вплинули на роботу портів, стали безпекові загрози.
Серед ключових пріоритетів у роботі, Олександр Семирга виокремив розвиток інфраструктури, цифровізацію процесів та питання безпеки портів.
Реконструкція та модернізація портової інфраструктури є одним із ключових завдань. У 2024 році вдалося реалізувати лише 31% запланованих проєктів. У 2025 році планується значне збільшення цього показника завдяки міжнародній підтримці та державному фінансуванню.
Основні програми:
- проєкт RELINC Світового банку — розвиток Дунайського кластеру (закупівля обладнання, модернізація портів, оновлення флоту, лоцманські комплекти);
- програма ЄС — відновлення пошкоджених портових об’єктів, закупівля обладнання для днопоглиблення, встановлення безпекових загороджень;
- безпека портів.
Головне завдання — підвищити рівень захисту портів. Планується впровадження додаткових систем захисту та удосконалення наявних механізмів безпеки.
Також оптимізації роботи портів сприятиме впровадження електронних систем:
- проєкт «DocPort» – автоматизація процесу заїзду автомобільного транспорту; (впроваджено у Дунайських портах та Чорноморську, наступний етап — Одеса у травні 2025 року);
«Морське вікно» – цифровізація оформлення приходу та відходу суден (завершення пілотного проєкту – літо 2025 року); - ERP-система для АМПУ – уніфікована цифрова платформа для оптимізації внутрішніх процесів;
- залучення міжнародних партнерів.
Розширення міжнародної співпраці та залучення інвестицій є пріоритетними напрямами. Особливу увагу приділять розвитку Дунайських портів та інтеграції з європейськими транспортними системами.
Відкритим залишається питання розблокування портів. Воно залежить від політичних домовленостей. Основні завдання:
- гарантування безпеки судноплавства;
- зниження страхових тарифів для суден;
- зростання вантажопотоку.
«Ми бачимо своє завдання в тому, щоб створити передбачувані та справедливі умови для всіх учасників ринку. Над усіма викликами ми працюємо не в теорії, а в практичному вимірі, і розраховуємо на підтримку та зворотний зв’язок з боку бізнесу», — додав Олександр Семирга.
Нагадаємо, цьогоріч у січні міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба представив нового очільника АМПУ — Олександра Семиргу. Серед головних завдань для нового керівника — забезпечити стабільність і ефективність роботи портів, розвивати інфраструктуру та впроваджувати сучасні підходи в управлінні.