Алжир та США об’єднують зусилля для витіснення РФ з Африки
Країни підписали угоду про військову співпрацю, що може стати першим кроком до відмови Алжиру від російської зброї.
Алжир підписав меморандум про взаєморозуміння щодо оборонного співробітництва зі Сполученими Штатами. Про це повідомляє Gospodarka Morska.
Вашингтон сподівається, що ця угода відкриє шлях до закупівлі американського озброєння та ослаблення позицій Росії у Північній і Західній Африці.
Алжир є найбільшим імпортером зброї в Африці і має найбільший оборонний бюджет на континенті. За даними Bloomberg, у 2025 році країна витратить на оборону рекордні 25,1 мільярда доларів.
Попри нову угоду зі США, Алжир залишається одним із найбільших клієнтів російського ВПК. За даними Вашингтонського інституту, понад 85% військової техніки алжирської армії — російського виробництва.
У 2021 році Алжир уклав з Москвою контракт на 7 мільярдів доларів на постачання озброєння, зокрема винищувачів Су-57, дизель-електричних підводних човнів проєкту 877 та 636.6, а також крилатих ракет «Калібр».
Через цей контракт США ще у 2022 році планували запровадити санкції проти Алжиру. З відповідним закликом виступав сенатор-республіканець Марко Рубіо, який нині очолює Державний департамент.
Втім, замість санкцій адміністрація Дональда Трампа вирішила спробувати витіснити Росію з африканського ринку озброєння, запропонувавши Алжиру вигідні контракти на постачання американської зброї.
Наприкінці січня меморандум підписали голова Африканського військового командування (AFRICOM) генерал Майкл Ленглі та міністр оборони Алжиру генерал Саїд Ченгріха.
Аналітики Інституту науки та міжнародної безпеки (ISIS) зазначають, що військове зближення з США свідчить про послаблення відносин Алжиру з Росією, з якою він почав конкурувати за вплив у регіоні Сахель.
Однією з головних точок напруги між Алжиром та Росією став Малі. Так, лідер військової хунти Асіма Гойта активно співпрацює з Росією. У січні 2024 року Москва передала Малі легкі танки та бронетехніку, а раніше – бойові гелікоптери та винищувачі.
Особливо Алжир обурює присутність у Малі російських найманців з «групи Вагнера», які разом із малійськими військовими діють поблизу алжирських кордонів під приводом боротьби з тероризмом. Уряд Алжиру вважає, що Росія цілеспрямовано послаблює його позиції в регіоні та підтримує ворожі військові режими у країнах Сахелю.
Підписання військової угоди з США стало потужним сигналом Вашингтону про готовність до розширеної співпраці. За інформацією The Arab Weekly, це свідчить про намір Алжиру поступово зменшувати залежність від Росії у сфері оборони.
Раніше USM писав, що суд США вирішує долю супер’яхти російського олігарха Керімова. Процес гальмує довірена особа Путіна.