Агроринок: початок липня в Україні ускладнює блокада Зернової угоди

Агроринок: початок липня в Україні ускладнює блокада Зернової угоди


За прогнозами аналітиків, ціни реалізації української пшениці нового врожаю будуть вище минулорічних. Аграрії планують продавати зерно не дешевше $200 за тонну. USM проаналізував актуальні ціни на українському та світовому ринках.

Початок липня 2023

Згідно з Інкотермс (EXW або Ex Works), закупівельні ціни на агрокультури України з кінця травня тримаються на стабільному рівні. Минулого тижня на зерновому ринку ціни демонстрували мінімальні коливання.

Вартість здебільшого знижувалася (прим. ред.: максимум на -0,46%) внаслідок низької активності покупців на внутрішньому ринку та проблем з експортом, які виникли як результат обмежень в деяких країнах ЄС та через блокаду Зернової угоди з боку рф.

Читайте також: «План Б» для українського агроекспорту. 

Ціни

Станом на початок липня, ціна на українську пшеницю складає 5000 грн/т. Ціна ячменю трохи дешевша – 4250 грн/т. Дорожче обходиться кукурудза – 5400 грн/т.

Водночас найвищі показники фіксували у травні – тоді пшениця коштувала 5200 грн/т, ячмінь – 5100 грн/т, кукурудза – 5750 грн/т.

За даними моніторингового порталу Tripoli.land, на початок липня тонна зернових культур коштує:

  • Пшениця — 5 134 грн/т;
  • Пшениця (2 клас) — 5 632 грн/т;
  • Пшениця (3 клас) — 5 607 грн/т;
  • Кукурудза — 5 290 грн/т;
  • Ячмінь — 4 227 грн/т;
  • Сорго біле — 4 237 грн/т;
  • Горох жовтий — 5 824 грн/т;
  • Соя — 16 277 грн/т;
  • Ріпак — 11 349 грн/т;
  • Соняшник — 12 986 грн/т.

Актуальні дані щодо нового врожаю

У червні 70% експортованої з України пшениці склав старий урожай. Станом на 13 липня, пропозиція зерна починає скорочуватися.

За даними Всеукраїнської аграрної ради, запаси пшениці наразі є мінімальними. Серед нового врожаю поки зібрали лише близько 200 тис. тонн.

«Пшениця серед усіх агрокультур найбільше реагує на новини щодо подовження Зернової угоди і є найбільш «заполітизованою». За прогнозами Україна збере 14-15 млн тонн пшениці до кінця липня. Тоді ціни на тлі великої пропозиції можуть тимчасово просісти, але вже у вересні будуть становити не менше $200/тонна», – вважають аналітики Всеукраїнської аграрної ради.

Новини щодо можливого виходу рф із Зернової угоди можуть вплинути на ціни на пшеницю, стримуючи їх на поточному рівні.

З огляду на прогнози валового збору пшениці, Україні зможе вивозити близько 1 млн тонн щомісячно.

Українські аграрії планують продавати зерно не дешевше $200/т, оскільки витрати на вирощування пшениці зросли, як і ризики.

Світові прогнози

У липневому звіті аналітики USDA знизили прогноз світового виробництва пшениці у 2023/24 МР до 796,6 млн тонн. У червні, за прогнозами, цифра мала скласти 800,2 млн тонн.

Зокрема, експерти скоригували дані щодо врожаю пшениці в ЄС – цифра знизилась із 140 до 138 млн тонн.

У Канаді – з 37 до 35 млн тонн, в Аргентині – з 19, 5 до 17,5 млн тонн, у Великобританії – до 15,5 млн тонн та в Ірані – до 14 млн тонн.

Перспективи виробництва підвищились для Пакистану – з 26,8 до 28 млн тонн та для США – до з 45,3 до 47,3 млн тонн.

Водночас аналітики Української Універсальної Біржі (УУБ) зазначили, що на світовому ринку прослідковували суттєві цінові коливання. На біржі Чикаго ф’ючерси пшениці спочатку зростали через повільне збирання озимої пшениці в США та погодні загрози в Канаді та Китаї.

«Але упродовж тижня ф’ючерси пшениці скоригували свій напрямок до пониження. Потенціал зростання цін на кукурудзу нині обмежений через збільшення площ акрів. Низька кількість опадів у ЄС, яка є нижчою за норму, не вплине суттєво на загальний розмір врожаю», – підкреслили аналітики.

Раніше USM повідомляв, що USAID надасть Україні 367 мільйонів грн на підтримку агросектору.



Наш Telegram канал