Африканські країни значно збільшили імпорт нафтопродуктів з росії

Африканські країни значно збільшили імпорт нафтопродуктів з росії


Фото – AP

На фоні впровадження західних санкцій щодо російської нафти й нафтопродуктів, країни Північної Африки значно збільшили імпорт цієї продукції з рф.

До вторгнення в Україну, близько 60% російського експорту нафтопродуктів припадало на європейські країни. Однак західні санкції змусили Москву перенаправити експорт з Європи на альтернативні ринки, наприклад — до Африки.

Імпорт російського дизельного палива до Марокко зріс з 600 тис. барелів за весь 2021 рік — до 2 млн барелів лише у січні цього року. Очікується, що в лютому показник складе щонайменше 1,2 млн барелів, повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на аналітичну компанію Kpler.   

Також спостерігається зростання поставок нафтопродуктів з рф до Алжиру та Єгипту. 

Туніс, який майже не імпортував російські нафтопродукти у 2021 році, в останні місяці приймав російські поставки дизельного палива, газойлю, бензину та нафти, яку зазвичай використовують для виробництва хімікатів і пластмас. У січні країна імпортувала 2,8 млн барелів російських нафтопродуктів і, як очікується, імпортує ще 3,1 млн барелів за лютий.

Збільшення імпорту до Тунісу та Марокко збігається зі зростанням власного експорту країн. Це викликало побоювання, що російські вантажі змішуються з іншими нафтопродуктами та реекспортуються. Цей процес приховує остаточне походження нафтопродуктів і ускладнює зусилля Заходу з «видалення» російського викопного палива зі своєї економіки. 

«Навіть якби ви хотіли це регулювати, як би ви це зробили? Якщо вантаж — 51% з Марокко, 49% з росії, як би ви це оцінили?», — прокоментував керівник відділу досліджень нафти в Оксфордському інституті енергетичних досліджень Андреас Економу.

Поставки відбулися до 5 лютого, коли набули чинності санкцій щодо торгівлі нафтопродуктами з росії. Тому на той час не існувало законів, які забороняли б реекспорт російських нафтопродуктів. Тим не менш, ситуація вказує на «головний біль», з яким стикаються європейські країни, намагаючись уберегти свій імпорт від російського дизельного палива та інших нафтопродуктів. 

За думкою аналітиків, якщо тенденція збережеться, це також може зашкодити меті Заходу позбавити росію прибутку для ведення війни в Україні.

Обсяги, які купують країни Північної Африки — занадто великі для використання країнами-імпортерами. Старший нафтовий аналітик Kple Віктор Катона очікує, що частина російської продукції все ж надійде до Європи.

Марокко, про яке не має попередніх даних про будь-який значний експорт дизельного палива, минулого місяця відправило 280 тис. барелів на Канарські острови Іспанії та ще 270 тис. барелів — до Туреччини, що збіглося з показником імпорту російського дизельного палива до Марокко. Остаточне походження цих вантажів визначити не вдалося. Профільні міністерства Марокко та Тунісу відмовилися від коментарів для WSJ.

Нагадаємо, нещодавно Іспанія відмовила в заході в порт судну Maersk Magellan. На борту судна перевозили дизельне пальне, ймовірно, російського походження. При цьому, інформацію про російське походження вантажу в Maersk заперечують.