Поставки продовольства під загрозою через вихід росії з Зернової угоди, — Reuters

Поставки продовольства під загрозою через вихід росії з Зернової угоди, — Reuters


Відмова росії від укладеної за посередництва ООН угоди щодо експорту чорноморського зерна, ймовірно, поглибить глобальну продовольчу кризу та спровокує зростання цін.

Сотні тисяч тонн пшениці, заброньованих для доставки в Африку та на Близький Схід, опинилися під загрозою після виходу росії, тоді як український експорт кукурудзи до Європи скоротиться, заявили два трейдери з Сінгапуру в інтерв’ю Reuters.

«Якщо мені доведеться замінити судно, яке повинно було прийти з України, які варіанти? Насправді небагато», — сказав один сінгапурський трейдер зерна, який постачає пшеницю покупцям в Азії та на Близькому Сході.

Ф’ючерси на пшеницю в Чикаго в понеділок підскочили більш, ніж на 5%, а кукурудза подорожчала більш, ніж на 2% — саме через побоювання щодо поставок.

Раніше цього року світові ціни на пшеницю підскочили до історичного максимуму, а кукурудза сягнула максимуму за 10 років, оскільки вторгнення росії в Україну підсилило «ралі», спричинене несприятливими погодними умовами та збоями в постачанні через COVID-19.

Трейдери кажуть, що Австралія, ключовий постачальник пшениці в Азію, навряд чи зможе заповнити будь-яку прогалину в постачанні, оскільки терміни доставки заброньовані аж до лютого.

«Ми маємо побачити, як розвиватиметься ситуація. Незрозуміло, чи буде Україна продовжувати транспортувати зерно і що буде з російським експортом», – сказав сінгапурський зернотрейдер.

Серед азійських покупців, які бронюють вантажі української пшениці, є Індонезія, другий за величиною імпортер зерна у світі, хоча регіон зазвичай покладається на Австралію та Північну Америку.

За словами трейдерів, за останніми угодами індонезійські мукомоли купили чотири партії, загалом близько 200 000 тонн української пшениці, для відвантаження в листопаді. Також постраждають деякі в’єтнамські комбікормові заводи, які купували українське збіжжя.

Минулого тижня урядове агентство в Пакистані купило близько 385 000 тонн пшениці на тендері, у якому, ймовірно, йдеться про поставки з росії та України.

«Ми не впевнені, чи продовжить росія експортувати пшеницю, чи буде безпечно для суден, які перевозять російську пшеницю, відправлятися з Чорного моря, навіть якщо український експорт залишається заблокованим», — сказав другий сінгапурський трейдер міжнародної компанії.

Запланований на листопад український експорт кукурудзи до Європи, ймовірно, також постраждає.

«Що стосується Європи, то кукурудза є більшою проблемою, аніж пшениця, оскільки в листопаді ми вступаємо в пік сезону української кукурудзи», — сказав другий трейдер.

Очікується, що рішення росії втримає високі світові ціни на рослинну олію, оскільки воно загрожує українському експорту соняшникової олії до ключових напрямків, включаючи Індію, яка є найбільшим імпортером харчової олії.

Попри те, що світові ціни на сільськогосподарську продукцію досягли рекордно високого рівня за останні місяці, місцеві роздрібні ціни на продовольство залишаються високими й тепер мають тенденцію до подальшого зростання.

«Зазвичай потрібно близько двох місяців, щоб вищі ціни на зерно пройшли через ланцюг поставок і вплинули на споживачів на рівні роздрібної торгівлі», — сказав аналітик із Сіднея.



Наш Telegram канал