Україна пропонує збільшити кількість інспекторів суден у Стамбулі
Україна пропонує вдвічі збільшити кількість інспекторів, що перевіряють судна у Спільному координаційному центрі у Стамбулі.
Наразі перевірку здійснюють 4 групи інспекторів, сформовані з представництв — України, ООН, Туреччини та Росії. Про це пише Elevatorist з посиланням на президента «Української Зернової Асоціації» (УЗА) Миколу Горбачова.
Кожне представництво відрядило на перевірки по 7 людей, проте цього не вистачає.
«Технічно більше, аніж 15-16 суден на день вони не можуть інспектувати. Тому, щоб збільшити пропускну здатність, треба збільшити кількість людей. Україна пропонує збільшити навіть вдвічі кількість інспекторів. Але наш ворог на полі бою і в економічному просторі воює як може, Росія не дає згоди на те, щоб збільшити кількість людей і таким чином збільшити швидкість проходу кораблів», — розповів Микола Горбачов.
Зараз в очікуванні перевірки у стамбульському СКЦ знаходиться близько 150 суден.
«Є судна, які чекають на перевірку уже по 2 тижні, а деякі навіть по 19 діб. Можу сказати, що кожне судно коштує від 20 до 40 тис. доларів за добу і кожний день простою обертається дорожчанням логістики», — зазначив голова УЗА.
На його думку, в разі продовження дії Зернової угоди, не потрібно включати до неї перевірку завантажених суден. Або проводити ці огляди рандомно, наприклад, перевіряти кожне 20 чи 50 судно — це спростить процедуру та пришвидшить рух по зерновому коридору.
Також затори у Мраморному морі підтверджує й керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко. За його словами, представники РФ в СКЦ в Стамбулі зривають поставки українського зерна.
«Весь зерновий трафік залежить від настрою одного з членів групи інспекторів (від зрозуміло якої країни), від того, скільки суден в день він захоче оглянути. А ще й додамо, що зараз світловий день все коротший та коротший, а навіть в спокійному Мармуровому морі бувають шторми та тумани, коли можна покапризувати і відмовитись виходити в морі на катері», — написав він на Фейсбук.