Морську лагуну наділили правами людини
Сенат Іспанії схвалив законопроєкт, згідно з яким солона лагуна Мар-Менор матиме права людини. Так у країні хочуть захистити екосистему Мар-Менор від забруднення.
Фауна найбільшої в Європі солоної лагуни Мар-Менор знаходиться під загрозою зникнення. У 2016 році масове цвітіння водоростей, викликане змиванням добрив із полів, поглинуло кисень лаґуни та вбило 98% морських мешканців в акваторії.
Аби врятувати водойму, екоактивісти запустили петицію про ухвалення радикальної правової стратегії: надання лагуні площею 135 кв км прав людини. Його підписали майже 640 тисяч громадян Іспанії, і вже 21 вересня Сенат Іспанії схвалив законопроект, що закріплює нові права лагуни. Як і людина, вона має законних опікунів, зокрема науковий комітет, який надасть її захисникам новий голос, — повідомляє видання Science.
Тепер будь-який громадянин може подати до суду, щоб захистити Мар Менор. Законні опікуни, що складаються з представників уряду та громадських діячів, можуть виконувати юридичні дії від імені лагуни. Науковий комітет оцінюватиме екологічний стан, наприклад, встановлюючи здорові діапазони солоності й рівня кисню. Моніторингова комісія включатиме представників екологічних організацій, рибної та сільськогосподарської промисловості та інших зацікавлених сторін.
Міністерство навколишнього середовища Іспанії виділить майже 500 млн євро протягом наступних 5 років на боротьбу із забрудненням у Мар-Менор.
Лагуна є першою екосистемою в Європі, яка отримала такі права, але цей підхід до збереження набирає популярності по всьому світу протягом останнього десятиліття. Наприклад, Ґанґ та всі ріки у Банґладеші мають право власності. Найочевиднішу історію успіху має ріка Ванґануї в Новій Зеландії, яка згідно з актом парламенту 2017 року, може подавати в суд, укладати контракти та мати власність. У цьому випадку метою було не зупинити забруднення, а внести тісний зв’язок народу маорі з природою до західного законодавства.