Зеленський відповів на петицію моряків. Чи буде результат?

Зеленський відповів на петицію моряків. Чи буде результат?


У п’ятницю, 2 вересня, президент України Володимир Зеленський відповів на петицію моряків про дозвіл морякам перетинати кордон України.

Петицію «Щодо надання особливого статусу громадянам України, які є працівниками морського транспорту (морякам), у тому числі морякам внутрішніх вод, на перетин державного кордону України (виїзд з України) у період проведення загальної мобілізації» опублікували ще 18 травня. У серпні вона вже набрала необхідну кількість голосів – 25 тисяч – аби її розглянув президент.

Вчора, 2 вересня, на сайті петицій з’явилась відповідь Зеленського. Коментуючи звернення моряків, президент відзначив, що «захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України», і жодних привілеїв у цьому питанні бути не може.

Зеленський нагадав, що в Україні введений воєнний стан, за якого можуть обмежуватися деякі конституційні права та свободи. Проте він направив звернення до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля «з проханням комплексно опрацювати порушене в електронній петиції питання та поінформувати її автора про результати».

За інформацією спільного звіту Міжнародної палати судноплавства (ICS) та Балтійської міжнародної морської ради (BIMCO), минулоріч Україна посідала 6 місце у світі за кількістю працюючих моряків. Йшлося про 76 400 українців у складі екіпажів 74 тисяч суден світового торговельного флоту. Із загальної кількості моряків (майже 1,9 млн) українці склали 4%.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль називав дещо інший показник – 100 000 осіб.

Така кількість моряків забезпечує Україні чималі надходження. Видання ЛІГАБізнесІнформ опублікувало статистику банку “Південний”, що спеціалізується на обслуговуванні моряків. Банк обслуговує більше 27 тис. моряків, це близько 22%-25% ринку. За даними банку, до війни один моряк у середньому заробляв $3800 щомісяця.

Тож, якщо помножити це число на кількість моряків, які ходили в рейс минулого року, отримаємо $4 млрд, що надійшли в Україну.

Наприкінці 2021 року USM досліджував ринок праці та заробітні плати моряків. Адже вони досі в числі найбільш високооплачуваних фахівців з України на світовому ринку праці. USM розглянув вакансії більш ніж 800 роботодавців, виставлених у період з 1 жовтня по 4 листопада 2021 року. Подробиці читайте у матеріалі: Зарплати моряків: скільки платять українцям на торговому флоті

За рік середньостатистичний український моряк отримував $25 000–30 000 доходу. Це у 4-5 разів більше, ніж середній дохід по країні (близько $500 на місяць). Дохід старшого офіцера (капітан, помічники капітана, старші механіки) – $40 000–60 000 на рік. А, за інформацією ЛІГАБізнесІнформ, таких серед українських моряків – близько чверті. Згідно зі звітом European Maritime Safety Agency (EMSA), українські моряки – другі за кількістю офіцерів на європейському ринку праці, після філіппінців.

За розрахунками “Південного”, зараз обсяг недоотриманих валютних надходжень через обмеження на виїзд моряків становить понад $2 млрд.

В той же час, війна диктує економіці нові, більш суворі правила гри, якими нехтувати не варто. «За дослідженнями аналітиків, на одного бійця має бути 12 осіб, що працюють в економіці, а кожен $1 млрд надходжень в Україну має дуже важливе значення для фінансової стабільності держави», — пише ЛІГАБізнесІнформ.

Відзначимо, що політика держави щодо моряків наразі змінюється: 27 серпня Кабінет Міністрів дозволив перетинати кордон морякам певних категорій. Одна з умов виїзду — наявність дозволу від військкомату. Деталі та перелік необхідних для виїзду документів можна знайти тут: «Як моряку виїхати за кордон: інструкція від МІУ».



Наш Telegram канал