УДП запобігло фіктивному продажу своєї будівлі у Будапешті
В «Українського Дунайського Пароплавства» намагались забрати його будівлю у центрі Будапешту.
Ще за минулого керівництва УДП, в Угорщині була утворена низка дочірніх підприємств — зокрема, Transship kft та Transhold kft, пояснив в.о. генерального директора УДП Дмитро Москаленко. Планувалося, що компаніям з місцевою реєстрацією зручніше організовувати роботу флоту в країнах ЄС.
Проте пароплавство отримало майже неконтрольовані бізнес-структури, через які виводили активи УДП.
«Найбільша оборудка пов’язана з будівлею пароплавства у центрі Будапешту. Це старовинний особняк на набережній, який УДП продає протягом 15 років. Ще у 2006 році між УДП, Головним агентством УДП в Угорщині (ГА УДП) та компанією Intelcom укладений договір про продаж будівлі за $8 млн», — зазначив Москаленко.
За його словами, тривалий час сторони підписували якісь додаткові та мирові угоди, які підтверджували наміри завершити процес продажу. Але гроші на рахунок компанії так і не приходили.
«На мій погляд, будівлю банально намагалися вкрасти і лише очікували вдалого моменту. Тим часом привласнювали чималі доходи від оренди», — зазначив Москаленко.
В 2020 році, після призначення директором УДП в Угорщині Бокотея Яноша, почалась передача будівлі на баланс Transhold kft.
«У перші дні війни, користуючись моментом, шахраї нарешті вирішують діяти рішуче. 2 березня Бокотей Янош вносить зміни до договору купівлі-продажу, надаючи дозвіл на реєстрацію права власності на будівлю за покупцем. Кінцевий розрахунок має відбутись аж через 4 місяці — зрозуміло, що за цей час актив буде десять разів перепроданий. Зрештою УДП залишиться ні з чим. Бокотей не повідомив ані керівництву УДП, ані нашому Міністерству про наміри змінити умови договору. Мовчало і керівництво угорських дочірніх компаній», — каже Москаленко.
Запобігти фіктивному продажеві вдалося завдяки угорському адвокату, який поінформував УДП, що майно вже реєструють на інших людей, та оперативній реакції Міністерства інфраструктури і Посольства України в Угорщині. Згодом шахраї перейшли до силового варіанту. До будівлі вдерлись два десятка «молодиків», у відповідь УДП виставило озброєну охорону і повернуло контроль над приміщеннями.
Зараз будівля залишається за УДП, хоча юридичний процес ще триває.
«Ми поступово відкочуємо назад все, що накоїли шахраї. Буде проведена оцінка будівлі, її справжня ціна значно вища. Продаж будівлі за 8 мільйонів є абсолютно невигідним для УДП, значна частина суми втрачається за рахунок податків», — підсумував Москаленко.
Наразі УДП «вичищає» дочірні підприємства в Угорщині від старого менеджменту.