Морські виші в окупації: як здобути освіту і чи буде навчання
USM з’ясував, як працюють вітчизняні морські освітні заклади, що постраждали від росії. Розповідаємо, чи можна отримати морську освіту у вишах, що опинилися на окупованих територіях.
Українські вищі навчальні заклади морської галузі багато років готували кваліфікованих спеціалістів. Студенти вишів та ліцеїв, які зараз знаходяться на окупованих територіях, вже отримують дипломи в інших регіонах. Але росіяни пропонують і свої «документи», які не визнаватиме морська спільнота.
Маріуполь
Азовський морський інститут
Азовський морський інститут (структурний підрозділ НУ «ОМА»), що працював у Маріуполі, тепер діє на базі Національного університету «Одеська морська академія». Деталі та необхідні контакти можна отримати тут.
Варто сказати, що у 2020-2021 навчальному році 240 курсантів денної форми пройшли практику на суднах вітчизняних та іноземних судновласників, ще понад 100 курсантів – на судні «Механік Пономаренко». Всього у закладі було майже 500 бюджетних місць для майбутніх бакалаврів та магістрів, а загальна кількість студентів перевищувала 1000 осіб.
Студенти ОМІ також мають можливість продовжити навчання у Дунайському інституті НУ «ОМА» у місті Ізмаїл.
Відомо, що окупанти вже розпочали нелегітимні вступні кампанії у двох інших внз Маріуполя, інформації про морський інститут та його стан наразі – немає.
Маріупольський морський ліцей
Ліцей також тимчасово перемістили до Одеси. Учні завершили навчання в закладі-партнері – Одеському ліцеї морського транспорту. Програми у закладах різні, але це не стало проблемою, оскільки українські учні мають право на здобуття освіти на рівні з усіма іншими.
У Маріуполі ліцеїсти отримували не тільки середню освіту, а й морський робочий диплом за фахом матроса другого класу. Тож випускники-бакалаври (95 ліцеїстів) вже отримали дипломи в Одесі. Вступна кампанія для абітурієнтів триває.
У березні радник мера Маріуполя Петро Андрющенко писав, що колаборантом та «міністром освіти ДНР в Маріуполі» став керівник морського ліцею в Маріуполі В’ячеслав Мірошниченко, який «самостійно запропонував свої послуги ворогу».
Херсон
Херсонська морська державна академія та коледж
Херсонська морська академія та її Морський фаховий коледж «переїхали» на базу Одеського аграрного університету.
Окупаційна влада пропонує студентам і далі навчатись в академії, пропонуючи офлайн. Але дипломи, які планує видавати самопроголошена «псевдоакадемія», морська спільнота не визнаватиме. Легітимними такі документи будуть лише в рф.
Чинне керівництво академії наголосило, що вступна кампанія триває, та залишила контакти для вступу, який не зашкодить майбутнім спеціалістам.
Зазначимо, академія налічує понад 400 викладачів та науковців, а також близько 5 тисяч студентів. Коледж, у свою чергу, налічує 2381 бюджетне місце.
Ще один заклад, Херсонський морський коледж рибної промисловості, евакуювали в Ізмаїл до Дунайського інституту водного транспорту.
Педагогічний склад коледжу вдалось майже повністю зберегти, але тимчасово обов’язки керівництва виконує Роман Негруц. Він повідомив, що навчання буде проходити виключно дистанційно.
А тим часом окупанти вже створили російський сайт нібито «курсантів училища», де у списках працівників керівником закладу є Костянтин Стасюк (колишній директор коледжу). У списках колаборантів та публікаціях ЗМІ згадок про нього наразі немає. Зрештою, документи, які окупанти видаватимуть студентам, будуть чинними лише в рф, тому студентів закликають не вступати у такі заклади, а проходити навчання в справжніх українських вишах та коледжах.
Для бюджетників у цьому закладі передбачено 2032 місця, а ось за весь час роботи коледж випустив більше 25 тисяч спеціалистів, серед яких також судноводії та механіки промислового флоту.
Інформації щодо навчання у Херсонському навчально-науковому інституті НУК ім. Макарова також ще нема. За час свого існування інститут підготував понад 7 тисяч (7495 за станом на 01.07.2022 р.) інженерів кораблебудівників, машинобудівників, програмістів, економістів та спеціалістів зварювання, а також понад 6 тисяч бакалаврів з відповідних напрямів підготовки.
Миколаїв
Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова
Внаслідок ракетного удару росіянами по Миколаєву майже повністю зруйнований головний корпус університету. НУК заснували понад 100 років тому, і досі він був одним з провідних університетів країни, де можна отримати спеціальність механіка чи електромеханіка.
Зараз в університеті проводять ремонтні роботи, зруйновану частину корпусу хочуть «відрізати» від будівлі.
Керівництво вишу, наперекір всьому, проводить набір абітурієнтів, всю інформацію про вступну кампанію публікують на сторінці приймальної комісії. За попередніми даними, навчання планують розпочати з 15 вересня.
Загалом в університеті навчаються близько 8 тисяч студентів, з яких 1200 – іноземні.
Фаховий коледж корабелів НУК ім. Макарова також продовжує працювати, всього у цьому закладі є 95 місць для бюджетників.
Яким буде навчання
Зазначимо, досі виші ще не прийняли остаточне рішення щодо формату навчання. У Міністерстві освіти України припускають, що форма буде змішаною (офлайн та онлайн). Остаточне рішення залежатиме від готовності внз надавати студентам укриття. А визначити його безпечність мають спеціальні комісії, у складі яких будуть місцеві органи самоврядування та Держслужба з надзвичайних ситуацій.
Вступні кампанії ще тривають. Ті абітурієнти, які не мали можливості скласти НМТ (національний мультипредметний тест), у деякі університети, наприклад НУК, можуть вступити після індивідуальної співбесіди та за бюджетними квотами.
Відзначимо, що наразі морська галузь України переживає масштабне переформатування: війна змушує чи не щодня приймати нові виклики. Судноплавство та суднобудування майже півроку існували в «замороженому» стані. Проте після війни ринок потребуватиме значного оновлення та поповнення, і це стосуватиметься як флоту, так і екіпажів цивільних суден. Ступінь затребуваності морських спеціалістів усіх напрямків ростиме в геометричній прогресії, і попит зможуть задовольнити саме ті, хто зараз отримує відповідну освіту. Річкові перевезення Дніпром необхідно буде відновити в найкоротші терміни, діяльність морських та річкових логістичних центрів і стивідорів також чекатиме ремонтів та модернізації. Не кажучи вже про українських моряків, яким доведеться заново виборювати лідерські позиції на світовому ринку праці.
Тож актуальність профільної морської освіти саме тепер, під час війни, стає особливою. І, на щастя, вітчизняні виші готові продовжувати свою діяльність – незалежно від географії, локальних ризиків та регулярних атак з боку росіян.