ПРМТУ не підтримала законопроєкт оподаткування та відстрочки від мобілізації для моряків

Професійна спілка робітників морського транспорту України проаналізувала новий законопроєкт №13416-1 щодо оподаткування та відстрочки від мобілізації для моряків.
У заяві профспілки йдеться, що ПРМТУ не підтримує цей законопроєкт через його суттєві недоліки.
Адже документ не вирішує ключових проблем: податкове навантаження залишається надмірним, умови отримання відстрочки — складними, а соціальні гарантії — формальними й без реальних механізмів, зазначили в профспілці.
Ключові проблеми законопроєкту:
- Податкове навантаження залишається. Законопроєкт № 13416-1 не змінює ставок податків, які пропонувалось внести до Податкового кодексу України для моряків: 18% ПДФО, 5% військовий збір, 22% ЄСВ.
- Відстрочка з «умовами». Єдина «позитивна» зміна – можливість отримання моряками відстрочки від мобілізації. Проте умови її надання складні: потрібна довідка про облік як самозайнятої особи-моряка, дійсний паспорт моряка (хоча Україна ще не ратифікувала Конвенцію МОП № 185, на яку посилається законопроєкт), кваліфікаційні документи, дійсний трудовий або цивільно-правовий договір з судноплавною компанією або крюїнговою компанією-резидентом України, що підтверджує факт працевлаштування моряка, або довідка від крюїнгової компанії-резидента України про укладення такого договору. Фактично, відстрочка пропонується лише як «заохочення» за сплату податків.
- Звільнення від ЄСВ, але не зараз. Законопроєкт пропонує звільняти моряка від сплати ЄСВ «в разі виконання обов’язків моряка на морському судні сукупно понад 183 дні протягом календарного року за трудовим договором або цивільно-правовим договором, за умови перерахування не менш як 90% від бази для нарахування ЄСВ на рахунок в українському банку на території України, з автоматичною конвертацією цих коштів у національну валюту за курсом НБУ на день зарахування, можливістю переведення цих коштів у готівку виключно на території України та без можливості перерахування таких коштів за кордон». Але ця норма не буде застосовуватись під час воєнного стану.
- Не зрозуміло, як буде реалізовано положення про право моряка «заретушувати (приховати)» відомості про сукупний розмір платежів у копії трудового або цивільно-правового договору та його перекладі.
«Держава має запропонувати українським морякам чіткі прозорі умови соціального захисту та прийнятні механізми та ставки оподаткування, які б заохочували моряків повертатись в Україну», — наголосили в ПРМТУ.
Раніше USM повідомляв, що у 2025 році кількість випадків залишення моряків зросла на 30%.