Білорусь постачає до Європи олію з викраденого українського ріпаку

Білорусь постачає до Європи олію з викраденого українського ріпаку


Європа отримує від Білорусі олію з ріпаку, який вивезли з окупованих районів Херсонської області.

Про це йдеться в розслідуванні «Схем», яке журналісти підготували у співпраці з литовськими, латвійськими та білоруськими партнерами.

Так, білоруська компанія «Агропродукт» використовує сировину, вивезену з тимчасово окупованих районів Херсонської області, і постачає готову продукцію у вигляді ріпакової олії до країн ЄС. Одна з них — це Литва, де з літа 2024 року діє заборона на ввезення білоруських харчових продуктів (і ріпакової олії зокрема).

У 2023 році з окупованої Херсонщини до Білорусі вивезли майже 5 тис. тонн насіння ріпаку. В Білорусі отримувачами українського ріпаку стали п’ять компаній, серед них – «Агропродукт», один із найбільших виробників ріпакової олії, яку експортують до ЄС.

Протягом шести місяців 24-го року країни Євросоюзу закупили понад 90 тис. тонн ріпакової олії з Білорусі на понад 67 млн євро. Основними покупцями були Литва і Латвія. Ці країни протягом усього 2024 року отримали приблизно по 50 тис. тонн ріпакової олії виключно від «Агропродукту».

У розмові з журналістами логістичні компанії у Латвії та Литві підтвердили співпрацю з «Агропродуктом», навіть попри заборону в Литві на ввезення ріпакової олії з червня 2024 року.

За даними розслідувачів, «Агропродукт» має зв’язки з білоруською владою. Співзасновницею підприємства є компанія «Транзит-Авто 2003», власник якої має зв’язки із владними структурами.

У 2023 році білоруська «Транзит-Авто 2003» потрапила під українські санкції через допомогу армії РФ у перевезенні військової техніки та солдатів. Втім, заснована нею компанія-виробник олії – «Агропродукт» – не перебуває у санкційних списках ЄС та України, і має право постачати продукцію в Європу без перешкод.

Уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк прокоментував: «Можемо говорити про дії іноземної юридичної особи, які створюють реальні або потенційні загрози національним інтересам та територіальній цілісності України, що може бути підставою для введення українських санкцій».

Директор підприємства Олег Теслюк відмовився відповідати на запитання журналістів.

Фото: «Схеми», Радіо Свобода.

Раніше USM повідомляв, що росіяни вивезли крадене зерно з Херсонщини до Іспанії. Так, у 2023 році російські експортери вивезли з окупованої частини Херсонщини щонайменше 34 тис. тонн зерна на 6,2 млн євро.

Херсонське збіжжя відправляли до Азербайджану, Туреччини, Сирії та Ірану. Горох з окупованого Криму експортували до Іспанії. Останньою поставкою займалася фірма «Агро-Фрегат»: вона відправила до Іспанії 4,5 тис. тонн гороху, з яких 2,6 тис. тонн завантажили в окупованому Севастополі.



Наш Telegram канал