Світові імпортери скорочують закупівлі пшениці через фінансові труднощі

Світові імпортери скорочують закупівлі пшениці через фінансові труднощі


Економічна регресія та нестабільність валют стримують попит на зерно, що разом з низьким рівнем світових запасів тисне на вартість зерна.

Світовий попит на пшеницю зменшується через економічні труднощі ключових імпортерів, зміцнення долара США та нарощування місцевого виробництва. Про це пишуть Reuters.

Попри побоювання щодо зниження врожайності у Чорноморському регіоні, Індії та США, темпи закупівель основними імпортерами сповільнюються. Особливо це помітно в Китаї, Індонезії та Єгипті, які зазвичай є основними покупцями пшениці. Зокрема, Китай, найбільший імпортер, у першій половині 2025 року може скоротити закупівлі більш ніж удвічі порівняно з минулим роком, що матиме значний вплив на світовий ринок.

Разом із тим, Китай продовжує нарощувати власне виробництво зерна. За оцінками USDA, у 2025 маркетинговому році врожай пшениці у КНР зросте на 2,6%, що, своєю чергою, може призвести до падіння імпорту на 37% — до 8 млн тонн. Це — довгострокова тенденція, оскільки країни намагаються зменшити залежність від глобальних ланцюжків постачання через геополітичну нестабільність.

Водночас в Індонезії відновлення виробництва рису після торішніх втрат, спричинених рекордною посухою, також скорочує попит на імпортну пшеницю. За прогнозами уряду, урожай рису у 2025 році зросте до 32,8 млн тонн, що стимулює місцевих переробників використовувати рисове борошно замість пшеничного.

Ірак, один із найбільших імпортерів пшениці у регіоні, також суттєво скорочує закупівлі. Через високий врожай країна накопичила 1,5 млн тонн надлишкових запасів, що дозволило уряду повністю відмовитися від імпорту для державних програм.

Крім зростання місцевого виробництва, глобальний попит на пшеницю гальмують економічні труднощі найбільших імпортерів. Зокрема, китайська економіка демонструє ознаки сповільнення, що безпосередньо впливає на обсяги імпорту продовольства. До того ж курс юаня послаблений через торгівельні суперечки зі США.

Водночас Індонезія та Єгипет також переживають економічний спад. Індонезійська рупія та єгипетський фунт ослабли відносно долара, що збільшує вартість імпорту, навіть попри низькі ціни на світовому ринку.

Єгипет, третій за величиною імпортер пшениці, змушений спиратися на підтримку арабських країн для закупівлі зерна. Державний покупець Mostakbal Misr у грудні 2024 року придбав 1,267 млн тонн пшениці, що забезпечило потреби країни до червня 2025 року. Проте загальний обсяг імпорту значно нижчий, ніж у попередні роки.

Очікується, що зменшення китайських закупівель особливо вдарить по австралійських фермерах, які зібрали майже рекордний урожай та останніми роками залежали від китайського попиту.

Аналітики прогнозують, що у березні 2025 року Китай закупить лише 1 млн тонн австралійської пшениці, що значно менше, ніж у попередні роки, коли цей показник був удвічі або втричі більшим. Через це австралійським виробникам доведеться шукати нові ринки для збуту продукції.

Напередодні USM писав, що Україні доведеться шукати нові ринки для пшениці при зміні умов торгівлі з ЄС.