У США та Європі вважають, що пошкодження кабелів у Балтійському морі — це аварії, а не диверсії
Американські та європейські чиновники вважають, що причиною пошкодження кабелів у Балтійському морі є аварії, а не диверсії.
Серед американських і європейських служб безпеки з’явився консенсус щодо того, що саме аварії були причиною пошкодження кабелів, повідомляє The Washington Post.
Розриви підводних кабелів, які хвилювали європейські служби безпеки в останні місяці, «швидше за все, були результатом морських аварій, а не російської диверсії», за словами кількох представників розвідки США та Європи.
За словами високопосадовців трьох країн, які беруть участь у поточному розслідуванні серії інцидентів, під час яких були розірвані критично важливі енергетичні та комунікаційні лінії морського дна, це рішення відображає консенсус між службами безпеки США та Європи.
Ці випадки викликали підозру, що Росія націлилася на підводну інфраструктуру в рамках ширшої кампанії гібридних атак по всій Європі, і спонукали до посилення заходів безпеки, включаючи оголошення минулого тижня про те, що НАТО розпочне нові операції патрулювання та спостереження в Балтійському морі.
Але поки що, за словами офіційних осіб, розслідування за участю США і півдюжини європейських служб безпеки «не виявили жодних ознак» того, що комерційні судна, підозрювані в перетягуванні якорів по морському дну, робили це навмисно або за вказівкою Москви.
Натомість американські та європейські офіційні особи заявили, що зібрані на сьогодні докази, включаючи перехоплені комунікації та інші секретні дані розвідки, вказують на аварії, «спричинені недосвідченими екіпажами, які працюють на борту погано обслуговуваних суден».
Офіційні особи США навели «чіткі пояснення», які з’явилися в кожному випадку, вказуючи на ймовірність того, що пошкодження були випадковими, і на відсутність доказів провини Росії. Представники двох європейських розвідувальних служб заявили, що погоджуються з оцінками США.
Попри початкові підозри в причетності Росії, один європейський чиновник сказав, що є «контрдокази», які свідчать про протилежне. Американські та європейські офіційні особи відмовилися від уточнень та говорили на умовах анонімності, посилаючись на делікатність розслідувань, які тривають.
Контекст
Нагадаємо, 28 грудня поліція та берегова охорона Фінляндії затримали танкер Eagle S. Слідство вважає, що 25 грудня танкер пошкодив силовий кабель Estlink 2, який з’єднує Фінляндію та Естонію, а також спричинив пошкодження чотирьох оптоволоконних ліній, протягнувши якір по морському дну на десятки кілометрів.
Фінська митниця класифікує Eagle S як учасника «тіньового флоту», який використовується для обходу санкцій на продаж російської нафти. Вантаж судна офіційно конфіскували, але він досі залишається на борту.
Також під час обшуку на судні правоохоронці знайшли шпигунське обладнання, яке використовувалося для моніторингу морської діяльності у регіоні.
Разом із тим, під час портового контролю на танкері Eagle S виявили 32 технічні недоліки. Три з них настільки серйозні, що судно не може залишити фінські води без негайного ремонту.
Напередодні USM повідомляв, що екіпаж танкера, який пошкодив кабелі у Фінській затоці, планував інші диверсії.
Також наприкінці минулого року китайське судно Yi Peng 3, ймовірно, пошкодило телекомунікаційні кабелі у Балтійському морі за вказівками РФ.
Невдовзі після інциденту Швеція виявила пошкодження ще одного кабелю в Балтійському морі. Ці пошкодження, ймовірно, завдало китайське судно Yi Peng 3 — те саме, яке звинувачують у диверсії на двох кабелях в тому ж регіоні.