НАТО запускає місію Baltic Sentry після диверсій на підводних кабелях 

НАТО запускає місію Baltic Sentry після диверсій на підводних кабелях 


Північноатлантичний альянс запускає місію Baltic Sentry для посилення безпеки критичної інфраструктури в морі.

Місія Baltic Sentry («Балтійський вартовий») посилить військову присутність НАТО в Балтійському морі та покращить здатність членів Альянсу реагувати на дестабілізуючі дії, заявили в НАТО.

Про це й крок у НАТО домовились під час саміту країн-членів Балтійського моря, який відбувся у вівторок, 14 січня.

На зустрічі в Гельсінкі генсекретар НАТО Марк Рютте оголосив про початок нової військової місії з посилення захисту критичної інфраструктури. 

У ході саміту лідери з усього регіону обговорили зростаючу загрозу критичній підводній інфраструктурі. Генеральний секретар сказав, що нещодавня диверсія призвела до пошкодження енергетичних і комунікаційних кабелів.

Baltic Sentry залучатиме низку засобів, включаючи фрегати та морські патрульні літаки. Генеральний секретар також оголосив про розгортання нових технологій, у тому числі невеликого флоту військово-морських безпілотників, і підкреслив, що НАТО співпрацюватиме з членами Альянсу для інтеграції національних засобів спостереження — усе для покращення здатності захищати критично важливу підводну інфраструктуру та реагування у разі потреби. 

НАТО працюватиме в рамках Мережі критичної підводної інфраструктури, яка включає промисловість, щоб досліджувати подальші шляхи захисту інфраструктури та підвищення стійкості підводних комунікацій.

Пан Рютте також наголосив на важливості надійного правозастосування. Він на прикладі Фінляндії підкреслив, що можливі жорсткі дії в межах закону: «Капітани суден повинні розуміти, що потенційні загрози нашій інфраструктурі матимуть наслідки, включаючи можливу висадку на борт, конфіскацію та арешт».

Нагадаємо, 28 грудня поліція та берегова охорона Фінляндії затримали танкер Eagle S. Слідство вважає, що 25 грудня танкер пошкодив силовий кабель Estlink 2, який з’єднує Фінляндію та Естонію, а також спричинив пошкодження чотирьох оптоволоконних ліній, протягнувши якір по морському дну на десятки кілометрів. 

Фінська митниця класифікує Eagle S як учасника «тіньового флоту», який використовується для обходу санкцій на продаж російської нафти. Вантаж судна офіційно конфіскували, але він досі залишається на борту.

Також під час обшуку на судні правоохоронці знайшли шпигунське обладнання, яке використовувалося для моніторингу морської діяльності у регіоні.

Разом із тим, під час портового контролю на танкері Eagle S виявили 32 технічні недоліки. Три з них настільки серйозні, що судно не може залишити фінські води без негайного ремонту.

Напередодні USM повідомляв, що екіпаж танкера, який пошкодив кабелі у Фінській затоці, планував інші диверсії.