У Чорному морі посилилося горіння газових свердловин Одеського родовища
Від узбережжя Криму до острова Зміїний посилилося горіння газу зі свердловин Одеського родовища, яке триває понад два роки.
Поруч із захопленими Росією буровими установками та блок-кондукторами на шельфі, фіксується безперервне витікання газу, яке утворює нові «гарячі» осередки. Про це пише Центр журналістських розслідувань.
Після анексії Криму Росія перетворила морські платформи у північно-західній частині Чорного моря на військові об’єкти для радіоелектронної та гідроакустичної розвідки. Під час спецоперації ЗСУ у вересні 2023 року Україна повернула під контроль вишки «Чорноморнафтогазу» біля берегів Криму. Втім, внаслідок боїв, станом на 30 жовтня 2024 року на чотирьох із 14 об’єктів спостерігаються стовпи диму, а деякі з них горять ще з червня 2022 року.
Так, один із блок-кондукторів на Одеському родовищі, розташований близько 50 км від Зміїного, продовжує горіти вже третю осінь. У червні 2022 року російська окупаційна влада повідомляла про атаку ЗСУ в цьому районі, що спричинило пошкодження бурової установки «Таврида», захопленої росіянами ще у 2014 році.
За даними супутника, ще одна платформа почала диміти 10 серпня 2024 року, що збігається з ракетним ударом ВМС ЗСУ по захоплених об’єктах. Російська сторона обладнала платформу системами РЕБ для порушення навігації та безпеки судноплавства, а Defense Express припускає, що це могла бути морська стаціонарна платформа №17.
Третя пожежа виникла на початку серпня 2024 року на платформі біля західного узбережжя Криму. На сусідній платформі загоряння зафіксовано 30 жовтня 2024 року.
Ні Україна, ні Росія офіційно не коментували нові пожежі на морських об’єктах. Однак, 29 жовтня окупаційна адміністрація Криму визнала, що компанія «Чорноморнафтогаз» припинила експлуатацію родовищ у Чорному морі через удари українських Сил оборони. За заявами росіян, це призвело до зниження видобутку корисних копалин в окупованому Криму на 28,1%.
Місяць тому USM писав, що ЗСУ уразили захоплену газову вишку в Чорному морі. Російські загарбники використовували платформу, зокрема, для спотворення GPS-сигналів суден-порушників.