Зміна атлантичних течій може призвести до катастрофічних наслідків для клімату
Глобальне потепління може спричинити збої у течіях Північної Атлантики, а збільшення прісної води через танення льодовиків підвищує цей ризик.
Група з 44 провідних кліматологів звернулася до Ради міністрів Північних країн із попередженням про ризик порушення океанічної циркуляції в Атлантиці. Про це пише Gospodarka Morska.
Такий стан речей може викликати глобальні кліматичні зміни у небачених масштабах.
Серед авторів звернення — американський кліматолог Майкл Манн, що зробив вагомий внесок у дослідження історичних змін клімату, та німецький океанограф Стефан Рамсторф, фахівець у галузі зв’язку клімату й океанічної циркуляції.
Експерти застерігають, що глобальне потепління може спричинити збої у течіях Північної Атлантики, а збільшення прісної води внаслідок танення льодовиків лише підвищує цей ризик. Такі зміни можуть призвести до зупинки атлантичної меридіональної циркуляції, що викличе небезпечне потепління полярних регіонів і ще більше нагрівання екватора.
Дослідження показують, що цей ризик досі недооцінювався, і така зупинка AMOC може мати руйнівні наслідки для клімату, особливо в Північній Європі. Це призведе до значного похолодання у Скандинавії та поглиблення холодної зони в Атлантиці, викликавши екстремальні погодні умови.
Автори звернення закликають Північні країни оцінити ризик і сприяти прискоренню глобальних дій зі зменшення викидів, щоб утримати підвищення температури в межах 1,5°C, як передбачено Паризькою угодою.
Раніше USM писав, що річки по всьому світу пересихають через кліматичні зміни.