Україна може втратити мільярд євро через нові обмеження ЄС

Україна може втратити мільярд євро через нові обмеження ЄС


Україна може втратити мільярд євро протягом року від нових обмежень торгівлі з боку ЄС.

Про це заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук в етері Українського радіо.

За його словами, ця угода відрізняється від тих умов лібералізації політики щодо експорту, які діяли протягом 2023 року і мають закінчитися після 5 червня.

«Запроваджується екстрене гальмування – певний перелік продуктів (мед, крупи, кукурудза, м’ясо птиці, яйця, цукор і ще низка продуктів), які будуть рахуватися за принципом загального експорту, який відбувався у 2022-23 роках. Будемо бачити суттєве обмеження порядку продуктів, які торік продемонстрували ефективну присутність і нарощування на території ЄС», — пояснив експерт.

Читайте також: ЄС продовжить безмитну торгівлю з Україною за нових умов.

За його оцінками, внаслідок продовження політики лібералізації втрачатимуть український бізнес, переробні компанії, виробники товарів. А відтак – і кошти, з яких сплачувалися б податки, що йдуть на обороноздатність України.

«Європейці повинні розуміти, що те, що вони допомогли в 2022-му році – це була допомога, бо в Україні розпочалась війна, і зараз вона нікуди не зникла. Росія продовжує війну і обмеження дуже шкодитимуть підтримці нашої армії», — наголосив Марчук.

Експерт зазначив, що разом із ухваленими нормами щодо України в контексті «екстреного гальмування» будуть ухвалені й мита – обкладатиметься митом продукція зернової лінії групи. І це одна з вимог, які порушувала Україна під час перемовин.

«Тому, коли ми говорили європейцям, що ви зараз кажете, що є якесь засилля продукції, що ця продукція призводить до неконкурентності європейському фермеру з третіх країн світу, то дивно, чому ви звертаєте увагу в першу чергу на Україну, але жодним чином не звертаєте увагу на російські продукти», — сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Він наголосив, що в контексті цих змін передбачатиметься мито на російську і білоруську продукції.

«Сподіватимемося, що це частково зніме питання з напруженням, яка існує сьогодні серед аграріїв Польщі, які весь час порушують питання. І таким чином ми побачимо, що, можливо, навіть по деяких категоріях продуктів не буде застосовуватися це критичне гальмування щодо України», — додав Денис Марчук.

На його думку, питання транзиту товарів є одним із найскладніших у перемовинах між Україною та Польщею.

«Польща розуміє, що, блокуючи транзит, вона перешкоджає торгівлі ЄС із Україною і насправді порушує дуже значну кількість юридичних моментів і може за це понести відповідальність у вигляді певних штрафів. Тому вони наполягають, щоб Україна самостійно обмежила певний вид продукції. Далі ці розмови були продовжені 5 квітня в Литві, і ми дякуємо нашим литовським колегам, які підтримали звернення і організували тристоронню робочу групу Україна-Польща-Литва, де теж були ухвалені досить вагомі речі, пов’язані з посиленням санкцій щодо росії», — зазначив експерт.

У середині квітня очікується наступна зустріч, під час якої предметом перемовин стане питання щодо блокування на митних пунктах із Польщею.

Нагадаємо, ЄС обмежив імпорт російського зерна як компроміс в угоді з Україною.



Стрічка новин
Наш Telegram канал